Proti iránskemu jadrovému programu protestovali vo štvrtok v Berlíne členovia exilovej Národnej rady iránskeho odporu. FOTO - ČTK/AP |
O konci spolupráce s atómovou agentúrou včera hovoril iránsky minister zahraničia Manučehr Mottakí. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád naopak včera zmiernil svoj pôvodne veľmi agresívny tón a vyhlásil, že "statočný iránsky národ riadiaci sa logikou, kultúrou a civilizáciou pri vzájomných vzťahoch so svetom, nepotrebuje jadrové zbrane". Zároveň zdôraznil, že bude "múdro a trpezlivo lobovať za právo Iránu osvojiť si civilné jadrové technológie".
Medzitým podľa ruských médií dochádza trpezlivosť nielen Európskej únii a Spojeným štátom, ale aj Rusku, ktoré dosiaľ vystupovalo v úlohe spojenca Teheránu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov včera naznačil, že Moskva už nebude brániť prerokovávaniu iránskeho problému v Bezpečnostnej rade, lebo postoju Teheránu "chýba logika a vyvoláva podozrenie, že program má skryté vojenské ciele".
Moskva márne ponúka, aby Irán obohacoval urán na jej území. Zatiaľ v Iráne zostáva asi tisíc ruských odborníkov a pracovníkov firmy Atomstrojexport, ktorí dokončujú jadrovú elektráreň v Bušere. Zároveň Lavrov dodal, že Rusko splní podmienky skôr uzavretého kontraktu na dodávky systémov protiraketovej obrany. "To nemá žiadnu súvislosť," odpovedal minister na kritiku zo strany USA, ktoré vystupujú proti akejkoľvek vojenskej spolupráci s krajinou, ktorú prezident George Bush zaradil do štátov "osi zla".
V samotnom Iráne niektoré médiá vyvolávajú u občanov panickú hrôzu z vojnového konfliktu, ktorý údajne pripravuje Izrael s pomocou USA. V novinách sa objavujú výzvy statočne sa postaviť prípadnému nepriateľskému útoku. Iránske internetové noviny Periknet dokonca predpovedali, že agresia začne od hraníc s Tureckom a uviedli údajný kód tajnej pripravovanej vojenskej operácie USA proti Iránu: Coplan 8022.
Niektoré iránske banky začínajú sťahovať svoj kapitál zo západných krajín v obavách, že jej účty zmrazia v dôsledku sankcií či vojne. Panické nálady podporujú výroky Ahmadínedžáda: "Stojíme na prahu veľkých udalostí, keď naša revolúcia vyvedie na správnu cestu celé ľudstvo."
V utorok Irán odstránil pečate z atómových zariadení a vyhlásil, že obnovuje výskum v oblasti jadrovej energetiky. Tento krok vyvolal ostrú kritiku západných krajín i predstaviteľov svetovej atómovej agentúry.