Aféra okolo nemeckej tajnej služby americkú premiéru kancelárky Angely Merkelovej nezatienila. O nemeckých agentoch, ktorí pomáhali Američanom počas vojny v Iraku, sa zmienila len okrajovo: na nemeckej ambasáde vo Washingtone povedala, že nie všetko okolo tajných služieb bude môcť byť zverejnené. A americký prezident George Bush na tlačovej konferencii na otázku novinára z televízie N24 iba poznamenal, že o tom v posledných dňoch "počul prvýkrát".
V Nemecku už nabral škandál na obrátkach. S pomocou Zelených, ktorí v tom čase sedeli vo vláde a odmietali vojnu v Iraku, včera opozícia žiadala zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie. Tá má objasniť, čo robili dvaja agenti v Iraku a prečo pomáhali Američanom v čase, keď nemecká vláda viedla protivojnovú koalíciu.
Riešiť by mala aj prípad uneseného Nemca libanonského pôvodu Khalida Masrího, ktorého päť mesiacov omylom zadržiavala americká CIA ako údajného teroristu.
Pre ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeira to znamená, že za necelé dva mesiace v úrade sa druhýkrát začína špekulovať o jeho demisii. V oboch škandáloch figuruje práve jeho meno. Ako vtedajší šéf úradu spolkového kancelára bol zodpovedný za koordináciu tajných služieb.
V prípade Masrího vyhlásil, že o jeho únose vedel podstatne skôr, než sa o ňom dozvedela nemecká verejnosť z médií. Svoj podiel priznal aj v afére s tajnou službou. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Martin Jäger včera pre agentúru AFP povedal, že Steinmeier sa podieľal na rozhodnutí o zotrvaní dvoch nemeckých agentov v Iraku. O tom, čo v Bagdade robili, už vraj rozhodovala nemecká tajná služba.
Nezodpovedaných otázok bude mať parlamentná vyšetrovacia komisia viac ako dosť. Odpovede však nemusia potešiť ani jednu zo strán. Buď sa ukáže, že vláda Gerharda Schrödera v tichosti spolupracovala s Američanmi a na verejnosti s nimi viedla súboj, alebo by sa mohlo zistiť, že nemecká tajná služba pracuje na vlastnú päsť. Zakaždým vyvstane otázka, či v úrade šéfa diplomacie môže ostať politik, ktorý má toľko tajností. (mim)