Tóth tiež odmieta, že by znížil priehľadnosť a odbornosť rozhodovania o kultúrnych grantoch. Po príchode na ministerstvo našiel 627 nevybavených žiadostí z roku 2004 a 2005. "Rok 2006 začína ministerstvo v oblasti grantov s čistým štítom a úplne novým efektívnejším grantovým systémom," tvrdí minister.
Termíny uzávierok však ešte neboli určené.
Minister taktiež odmieta, že by pamiatkové zóny v Bratislave zúžil účelovo v prospech veľkých stavebných spoločností. Odvolal sa na Pamiatkový úrad a jeho revíziu zón už od roku 2003. "Začala sa oveľa skôr, ako vznikol problém výstavby mrakodrapu na Šancovej ulici v Bratislave," povedal.
Tóth popiera aj to, že by v programe Obnovme si svoj dom rozdelil niekoľko desiatok miliónov subjektom z regiónov, kde regionálne štruktúry ANO podporili Lintnerovu frakciu, kam on patrí.
Ministerstvo nevie ani o tom, že by Tóth pripravil odpredaj množstva pozemkov, historických pamiatok, domov a palácov. Ide napríklad o bývalú budovu Literárneho fondu na Štúrovej ulici v Bratislave či Hudobného centra na Michalskej ulici. "Nikdy z našej strany nezaznela informácia, že by sme chceli predať budovu Hudobného centra," argumentuje ministerstvo. Pripustilo, že pripravuje predaj budovy na Štúrovej ulici, kde fondu nepredĺžilo zmluvu.
Umelci najviac kritizovali vznik Správcovskej spoločnosti pre novostabu SND. Tóth sa bráni, že je súčasťou uznesenia vlády, hoci sa v ňom priamo nespomína. Ministerstvo píše, že SND o spoločnosti od začiatku podrobne informovalo, divadlo zasa tvrdí, že prvé rokovanie bolo až koncom decembra, keď už minister podpísal jej zriaďovaciu listinu.
(tasr, zu)