Optimistický názor hovorí, že faktorom spomaleného prebúdzania premiéra je jeho hmotnosť a pomalší metabolizmus. Ten spôsobuje, že Šaronovi ešte v tele zostávajú stopy sedatív. Keď všetky sedatíva odídu, Šaron by sa mal prebrať.
Znepokojujúce je, že Šaron ešte stále nepohol očami. Niektorí lekári tvrdia, že ak je to pravda, je to skôr zlá správa. Denník Jediot Achronot citoval blízkych priateľov Šaronovej rodiny. Podľa jeho slov sú premiérovi synovia, ktorí sú pri jeho lôžku permanentne, už nervózni a čakajú, kedy sa otec preberie, ako im lekári sľúbili. Tí sa bránia, že prebúdzanie z umelého spánku môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Čím dlhšie Šaron spí a nepreberá sa, tým jasnejšie je, že sa nevráti do kresla premiéra. Aj keď jeho poradcovia po tom, čo sa jeho stav z beznádeje prehupol do fázy miernej nádeje, naznačovali, že nič nie je stratené, verejnosť je zrejme realistickejšia. Podľa včera zverejneného prieskumu denníka Jediot Achronot si až 87 percent Izraelčanov myslí, že Šaron už nikdy nebude viesť krajinu.
Tento názor posilnili čoraz častejšie informácie o tom, že v Šaronovej liečbe lekári pochybili, či že nepovedali o jeho stave úplnú pravdu. Prakticky každý deň vytiahnu médiá niekoho, kto tvrdí, že pravda o Šaronovi nie je úplná. Vo štvrtok večer mu navyše zaznamenali srdcovú arytmiu. Pre pacientov v jeho stave a veku je to vraj bežné, ale Izraelčanov to opäť vystrašilo.
Izraelskí politickí komentátori teraz diskutujú, či a do akej miery treba verejnosť informovať o zdravotnom stave politikov. Veľa kritiky dostali aj Šaronovi lekári, ktorí sa vraj nechali politicky zmanipulovať a neinformovali dostatočne o Šaronových problémoch.
Už sa objavili aj špekulácie, že lekári, ktorí na tlačovej konferencii v decembri informovali o premiérovom zdravotnom stave, by mohli čeliť trestnému stíhaniu. Ministerstvo spravodlivosti však tvrdí, že nevie, že by niekto na nich podal podnet.