TRENČÍN - Na Slovensku je stále len jediný domov pre deti utečencov bez sprievodu. Do bývalej horárne pri Trenčíne sa zmestí najviac 12 detí. Cudzinecká polícia pritom najmä na hranici s Ukrajinou ročne zadrží až niekoľko stoviek utečencov mladších ako 18 rokov.
"Stáva sa, že sme plní a ďalšie deti nemôžeme prijať," hovorí riaditeľ úradu Branislav Horník. Deti potom končia v rôznych zariadeniach patriacich pod ministerstvo sociálnych vecí. Na prístavbu k horárni preto sociálny úrad z Trenčína na jeseň vypísal súťaž. Stáť bude 11,4 milióna korún a dokončená má byť do pol roka.
Domov, ktorý je teraz vlastne staveniskom, uľahčuje deťom utečencov útek. Slovensko je pre nich len tranzitnou krajinou, väčšinou mieria ďalej na západ. "Do dnešného dňa sme u nás umiestnili okolo 60 detí, asi polovica z nich však po pár dňoch utiekla," hovorí Horník. Hoci v domove je aj strážna služba, deti na úteku nikto nechytá. Podľa medzinárodných konvencií majú totiž zaručený voľný pohyb a do utečeneckých zariadení sa väčšinou vracajú až z hraníc.
V detskom domove ubytovávajú zatiaľ iba chlapcov. S prístavbou sa má kapacita zvýšiť na 38 detí, v domove teda budú môcť ubytovať 20 chlapcov, 10 dievčat, 8 miest zostane na karanténu. Prevažná väčšina detí, ktoré boli pri Trenčíne doteraz, pochádzala z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. "Pred pár dňami sme však prijali aj Pakistancov, mali sme tu Inda, Číňana," hovorí Horník.
S deťmi z krajín bývalého sovietskeho impéria hovoria vychovávatelia po rusky. Pre ostatné musí úrad prenajímať tlmočníka. Deťom zo zákona poskytujú aj možnosť učiť sa po slovensky, zabezpečuje ju akadémia vzdelávania.
"Veľmi by nám pomohlo, keby vznikol podobný domov aj na východe krajiny," povedal Horník. "Už len preto, aby sa deti nemuseli presúvať z ukrajinských hraníc cez celú republiku." (mp)