FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Slovensko zatiaľ vyčerpalo z eurofondov len 13 percent zo skoro 44 miliárd korún, ktoré preň Európska únia vyčlenila na roky 2004 až 2006. Ministri sú však pokojní. "Táto suma sa bude postupne zvyšovať," hovorí minister výstavby László Gyurovszky. Aj podľa hovorcu ministerstva financií Petra Papanka je Slovensko v čerpaní z eurofondov úspešné.
Úspešným žiadateľom prispieva na projekty aj Slovensko, zo štátneho rozpočtu im vyčlení za tieto roky 17 miliárd korún. Žiadatelia zatiaľ dostali z peňazí z únie a z rozpočtu spolu 7,8 miliardy korún. Zazmluvnených je ďalších 29 miliárd, ktoré im zatiaľ nevyplatili. Na čerpanie eurofondov upozornila vo štvrtok TA3.
Gyurovszky hovorí, že najmä v posledných dvoch mesiacoch sa zrýchlilo posudzovanie projektov i vyplácanie príspevkov. "Čerpanie peňazí nie je ohrozené, nemáme žiadne obavy."
"Sme absolútne pokojní," povedal aj Martin Urmanič, hovorca podpredsedu vlády pre európske záležitosti Pála Csákyho. Upozorňuje, že na vyčlenenú sumu stačí do konca tohto roku uzavrieť s úspešnými žiadateľmi zmluvy, peniaze môžu čerpať ešte ďalšie dva roky. Peniaze sa nevyplácajú vopred, preplácajú sa až skutočne vynaložené náklady.
Úspešní žiadatelia upozorňujú, že proces je veľmi pomalý a administratívne náročný a preplácanie nákladov mešká aj pol roka. Niektorí hovoria, že ak sa platobná schopnosť štátu nezlepší, od zmluvy odstúpia. Ide napríklad o združenie Proti prúdu, ktoré vydáva pouličný časopis Nota Bene. S projektom v programe Equal uspelo ešte v roku 2004, a hoci s ním začalo hneď, prvú polmiliónovú platbu dostalo až koncom minulého roka. Nina Beňová zo združenia povedala, že platba "pomôže projektu živoriť do februára". Pokiaľ ide o Equal, ministerstvo naň má dať 1,2 miliardy, zmluvy so žiadateľmi už podpísalo na celú sumu, reálne však vyplatilo 25 miliónov.
Rezort hospodárstva z 8,96 miliardy korún od únie a zo štátneho rozpočtu v programe Priemysel a služby vyplatil 5,62 percenta, zmluvy má podpísané na 69 percent sumy.
Rezorty obviňujú ministerstvo financií, ale aj samotných žiadateľov, ktorí vraj predkladajú žiadosti o platby s chybami. Tí sa bránia, že žiadosti ležia na ministerstvách aj pol roka, kým niekto na prípadné chyby upozorní. Ministerstvo dopravy hovorí, že vyplácanie spomaľujú aj verejné obstarávania, proti ktorým sa často neúspešní uchádzači odvolajú.
Ministerstvo financií posudzuje súlad projektov s finančnou politikou únie a posudzuje aj každú žiadosť o platbu. Papanek už zodpovednosť rezortu za meškanie platieb odmietol. Csákyho hovorca zasa povedal, že "výplata je zdĺhavejší proces, pretože slovenská vláda stanovila prísne kritériá, aby sa minimalizovala možnosť zneužitia peňazí".
Čerpanie peňazí z eurofondov (v Sk)
Zdroje len z EÚ Zdroje z EÚ a zo
štátneho rozpočtu
Vyčlenená suma 43 914 560 000 61 300 130 000
Vyčerpaná suma 5 717 971 814 7 750 998 274
Zazmluvnená suma 21 195 427 232 28 789 407 442
Čerpanie peňazí z eurofondov (v %)
Zdroje len z EÚ Zdroje z EÚ a zo
štátneho rozpočtu
Vyčerpaná suma 13,0 12,64
Zazmluvnená suma 48,265 46,96
(Stav k 9. 1. 2005, Zdroj: ministerstvo výstavby)