FOTO - ARCHÍV TASR
Pomoc doma
Najbežnejším spôsobom je, že niektorý člen rodiny požiada o príspevok za opatrovanie a stará sa o zdravotne postihnutého. Rozširuje sa však počet denných centier, kde možno umiestniť zdravotne postihnutého (zoznam na www.rehis.sk, ale aj na stránke ministerstva prace www.employment.gov.sk , pod heslom Občan v politike a potom Samospráva).
Samostatnejší môžu získať na úradoch práce, sociálnych služieb a rodiny príspevok na osobného asistenta. Neposkytujú ho úplne imobilným ležiacim pacientom, ale takým, ktorým môžu pomôcť s "integráciou", teda s cestou do práce či do kina, ale aj s hygienou. Oficiálne zoznamy neexistujú, v Košiciach a v Bratislave pomáhajú sprostredkovať postihnutým kontakt na asistentov mimovládne organizácie, v Bratislave Organizácia muskulárnych dystrofikov (02/43410474), v Košiciach zase Košická organizácia vozičkárov (tel. 055/6749429). Zoznamy asistentov majú a ich služby sprostredkúvajú aj Agentúry podporovaného zamestnávania (zoznam je na www.rehis.sk ). V niektorých mestách už je aj možnosť využiť chránené bývanie, teda postihnutí môžu bývať sami v bytoch, kde ich navštevujú podľa potreby opatrovatelia.
Pomoc s prácou
Úrady práce poskytujú príspevky na zriadenie chránenej dielne, ale aj na rozbehnutie samostatne zárobkovej činnosti zdravotne postihnutým. Zamestnávatelia môžu získať aj príspevok na pracovných asistentov. Tí majú pomáhať zamestnávateľovi alebo zamestnancom, ktorí sú zdravotne postihnutí, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času. Ide o jeden z príspevkov aktívnej politiky trhu práce, ale nie je veľmi využívaný, v roku 2004 dostávalo príspevok len 18 asistentov, ktorí pomáhali 52 občanom.
Zdravotne postihnutí môžu využiť aj služby Agentúr podporovaného zamestnania, ktoré poskytujú pracovné poradenstvo pre zdravotne postihnutých, a majú aj sprostredkovávať kontakt zamestnávateľov a záujemcov o zamestnanie s hendikepom, zoznam je na stránke www.rehis.sk , kde sú aj konkrétne inzeráty s ponukou pracovných miest.