EP: Výroky maďarského premiéra považuje Wiersma za nešťastné
BRUSEL 28.februára (SITA) - Spravodajca Európskeho parlamentu pre Slovensko Jan Marinus Wiersma vyjadril dnes v Bruseli poľutovanie nad tým, že kauza Benešových dekrétov sa dostala na stôl a minulotýždňové vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána v E
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
urópskom parlamente nepovažuje za múdre. Je aj proti zriadeniu nezávislej komisie, ktorá by celú záležitosť prešetrila. “Myslím si, že ide o citlivé veci, históriu vašej krajiny, Maďarska, Českej republiky. Celú vec treba riešiť dôverným, otvoreným spôsobom. Je nesprávne spájať túto diskusiu s členstvom v EÚ. Je veľmi nešťastné, že maďarský premiér predložil túto vec na stôl a to v roku, v ktorom by sme mali ukončiť rokovania o vstupe s Maďarskom, ale aj so Slovenskom a Českou republikou," argumentoval Wiersma. Za nebezpečné označil využívanie histórie politikmi v predvolebnej kampani. “Musíte sa zbaviť ilúzie, že v histórii je možné všetko napraviť. Zaiste, ľudia nekonali správne, mali by ste o tom diskutovať, ale žiadať to alebo ono nie je dobré. Slováci by potom mohli začať hovoriť o maďarskej okupácii Slovenska niekoľko sto rokov predtým, o zlých veciach, ktorých sa dopustili Maďari na Slovákoch," poznamenal Wiersma.
Holandský poslanec je proti zriadeniu osobitnej nezávislej komisie, ktorá by kauzu Benešových dekrétov a ich terajšie právne účinky prešetrila. “Zriadiť nejakú nezávislú komisiu pre mňa znamená otvorenie Pandorinej skrinky, pretože potom budeme mať požiadavky aj zo strany iných - čo sa stalo so Židmi v Poľsku pred rokom 1945, potom by polovica Varšavy bola spochybnená, lebo ju vlastnili Židia. Takisto veľa vecí môžete otvoriť v Nemecku, Holandsku, v Taliansku, kdekoľvek. Je to nebezpečné," povedal Wiersma, ktorý by neodmietol všeobecnú diskusiu za súhlasu všetkých zainteresovaných strán. “Som však proti myšlienke vyčleniť Slovensko a Českú republiku. Je to všeobecná záležitosť, ktorá sa vzťahuje k histórii druhej svetovej vojny, kedy sa toho udialo veľa. Preto nie som veľmi za to, aby sa vybrali iba Benešove dekréty," povedal.
“Myslím si, že to je vec, ktorá by sa mala prediskutovať medzi krajinami, medzi ľudom týchto krajín a nie medzi premiérmi, ktorí sú pred voľbami. Mala by to byť otvorená diskusia, ale históriu nemôžete prerobiť," dodal.
Wiersma by privítal, keby vlády Slovenska, Českej republiky, a Maďarska povedali, že chcú o tom diskutovať na úrovni spoločnosti a to spoločne. “Taký prístup by bol nápomocný, ale žiadať politické deklarácie a spájať tieto veci s rozšírením EÚ, to nie je krok vpred, vedie to nacionalistickej atmosfére," zdôraznil Wiersma, ktorý verí, že eskalácia vo vzťahoch v rámci Visegrádskej štvorky nepotrvá dlho, že spolupráca zoskupenia sa čoskoro obnoví a bude pokračovať aj spolupráca so zoskupením Beneluxu.