EP:Stenzelová za vyhlásenie SR a ČR o neplatnosti Benešových dekrétov
BRUSEL 28. februára (SITA) - Poslankyňa Európskeho parlamentu za rakúsku ÖVP Ursula Stenzelová je presvedčená, že Slovensko a Česká republika by mali vydať vyhlásenie, že termínom vstupu do Európskej únie prestávajú Benešove dekréty existovať a sú neplatn
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
é. Nie je však za to, aby sa táto otázka dostala do rokovaní o vstupe do EÚ, keďže to nie je súčasťou nijakej kapitoly, v ktorých rokovaniach prebiehajú.
“Niektoré z týchto dekrétov sú v rozpore s duchom a literou Európskych dohôd, napríklad článku 13 Amsterdamskej zmluvy ohľadom rasovej diskriminácie, a to nie je možné ignorovať, podstata týchto dekrétov je naozaj v rozpore s duchom Európskej zmluvy”, argumentovala v Bruseli Stenzelová, ktorá vyzýva aj Európsku komisiu, aby svoje terajšie stanovisko prehodnotila.
“Preto je tu aj návrh predsedu zahraničného výboru na vytvorenie nezávislého legislatívneho orgánu, ktorý by preveril kompatibilitu dekrétov a ich právne dôsledky. Tento spôsob dostal širokú podporu v zahraničnom výbore, myslím si preto, že verejnosť na Slovensku a v ČR si musí uvedomiť existenciu tohto širokého konsenzu,"
Stenzelová uviedla, že ide o politickú otázku, ktorá môže mať nepriamy vplyv na prístupový proces, pretože dohody o vstupe musia ratifikovať aj národné parlamenty a Európsky parlament. Zdôraznila však, že nejde o nijakú hrozbu a nemá v úmysle iniciovať vetovanie vstupu Slovenska do EÚ. “Očakávame to, čo sme uviedli už v našej rezolúcii z roku 1999, že tieto dekréty z roku 1945 a 1946, ktoré viedli k odsunu Nemcov a zbavenia ich majetku, musia byť zrušené. To je postoj EP," povedala.
Oddelila by však otázku neplatnosti dekrétov s prípadnými kompenzáciami. “Viem, že sú oprávnené obavy, lebo sú niektoré združenia, ktoré požadujú všetko. Napriek obavám však nemôže niekto vstúpiť do Európy, ktorú predstavuje Európska únia, s takým historickým reliktom bez toho, aby povedal, že už to nie je platné. Je to iba politická vôľa a nič viac," poznamenala. Pre Stenzelovú by stačilo, aby parlament prijal také vyhlásenie, a aby sa skončila táto prax, ktorá v istých súdnych sporoch stále existuje. "Nie je to možné, pretože nikto sa nedotýka dohôd z druhej svetovej vojny a nie je to možné ani kvôli novej situácii v Európe, v jednotnej Európe sú hranice menej dôležité," reagovala na argument, že Benešove dekréty sú súčasťou celého systému Postupimskej dohody a ich zrušenie by znamenalo jeho porušenie.