V Turzovke sa pod náporom snehu zrútila strecha autobusovej zastávky. Našťastie, nikoho nezranila. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Vyššie položené obce majú dostávať oproti tým, čo ležia v nižšej nadmorskej výške, ešte viac peňazí ako dnes. Horské obce musia totiž podľa ministerstva financií vynakladať napríklad na odpratávanie snehu veľa peňazí.
Premiér Mikuláš Dzurinda v utorok na Kysuciach povedal, že pri rozdeľovaní výnosu dane z príjmov fyzických osôb vláda zohľadní aj nadmorskú výšku. Na polohu obce sa prihliada už aj teraz - Združenie miest a obcí Slovenska si to vydobylo pre "rozdielnu energetickú náročnosť" obecných škôl a školských zariadení.
Predstavitelia nižšie položených obcí s návrhom na zmenu nesúhlasia. "To nie je riešenie," hovorí Ján Jusko, starosta Nižného Hrušova vo Vranovskom okrese. "Ak pri topení snehu v jarných mesiacoch, nedajbože, voda zaplaví niektoré obce na juhu Slovenska, bude vláda opäť meniť nariadenie?" pýta sa.
Ani starostka Košút v okrese Galanta Zdenka Mačicová to nepovažuje za správne. Koncoročná kalamita sa dotkla aj ich, preto "chápeme starostov a obyvateľov žijúcich v horských oblastiach", no peniaze na rôzne prírodné katastrofy "by mali byť vyčlenené z iných zdrojov".
Podľa Ľubomíra Škriečku, starostu Chocholnej-Velčíc v Trenčianskom okrese, by nešlo o veľa peňazí. Za oveľa osožnejšie ako "niekoľko tisíc korún navyše v obecnej pokladni" považuje "spoľahlivý silný šípový pluh s posýpačom". Obec síce leží iba 200 metrov nad morom, no podľa starostu sa starajú aj o päť kilometrov ciest v oblasti, ktorá je o 400 metrov vyššie položená.
Daň z príjmov fyzických osôb je od vlani jedinou daňou, ktorej výnos sa delí iba medzi obce a samosprávne kraje. Ministerstvo financií ju za tzv. podielovú daň navrhlo preto, že očakávalo "dynamický rast jej výnosu", čo sa potvrdilo. Oproti očakávaniu totiž obciam vyniesla o pol druha miliardy korún viac.
(joč)
Ako sa delí daň
Od minulého roku sa medzi obce delí 70,3 % výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Časť - 23 % - sa medzi ne delí podľa počtu obyvateľov obce s trvalým pobytom v nej k 1. januáru predošlého roku, predtým sa z toho 44 % prepočítava koeficientom nadmorskej výšky stredu obce.
Najnižší koeficient majú Klin nad Bodrogom a Svätá Mária (obe v okrese Trebišov) - 0,85. Stred jednej aj druhej obce totiž leží vo výške 98 metrov nad morom. Najvyšší koeficient má Lom nad Rimavicou v okrese Brezno - 1,35, stred ktorého leží vo výške 1015 metrov nad morom. (joč)
Zasypaný bol tento rok aj Makov. V pondelok ho navštívil premiér Dzurinda. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK