Predseda predstavenstva SPP Phillipe Boucly (vľavo), ktorý vo vedení plynární zastupuje Gaz de France, má dôvod na spokojnosť. Okrem dividend akcionári zarobia aj na konzultáciách. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Konzultácie, ktorými mali akcionári Gaz De France a E.ON Ruhrgas International reštrukturalizovať Slovenský plynárenský priemysel, (SPP) a pripraviť ho na fungovanie na konkurenčnom európskom trhu, sa skončia až tento rok. Predstavenstvo plynární predložilo na pondelkové valné zhromaždenie spoločnosti návrhy dodatkov k zmluvám, ktoré majú pôvodné dvojročné poradenské kontrakty oboch menšinových akcionárov predĺžiť o rok, teda do konca roka 2006.
E.ON Ruhrgas International a Gaz de France za trojročné poradenstvo zinkasujú celkovo 512 miliónov korún. Za posledný rok kontraktu to má byť 1, 88 milóna eur, teda asi 70 miliónov, lebo rozpočet nebol úplne dočerpaný.
Vraj ide o malú sumu
Peniaze sa majú použiť na projekty súvisiace s dobudovaním zákazníckeho informačného systému, optimalizáciu prepravnej siete a právnym rozdelením firmy (unbundling).
Podľa informácií SME plynárne chcú kontrakt predĺžiť na žiadosť niektorých riaditeľov divízii podniku. Niektoré projekty rozvinuté v spolupráci s Gas de France a Ruhrgasom sa totiž v roku 2005 nepodarilo ukončiť, tvrdí sa v informácií pre akcionárov. Návrh bude zrejme priechodný, keďže minister hospodárstva Jirko Malchárek predĺženie zmlúv nepovažuje za vážne, "pretože ide o malú sumu".
Obaja menšinoví zahraniční akcionári mali pôvodne dostať za svoje rady o 700 miliónov korún viac. Hoci s takýmto návrhom v januári 2003 neuspeli u vtedajšieho ministra hospodárstva Róberta Nemcsica, trojročné poradenské zmluvy na 1,2 miliardy korún v decembri 2003 odsúhlasilo predstavenstvo spoločnosti. Zahraniční investori v ňom mali totiž väčšinu.
Škandál spustil Fico
Škandál vypukol po tom, čo hodnotu kontraktov prezradil predseda Strany Smer Robert Fico. Po ňom ich spochybnil aj bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko. Zmluvy boli podľa neho "zrejme uzavreté protizákonne". Okrem predstavenstva spoločnosti ich mala odsúhlasiť aj dozorná rada, kde má väčšinu štát.
Rusko pôvodne chcel, aby Ruhrgas a Gaz de France vrátili 280 miliónov, ktoré im SPP medzičasom vyplatil. Zahraniční akcionári nakoniec peniaze vrátiť nemuseli. SPP však zastavil akékoľvek ďalšie platby. Embargo trvalo až do uzavretia nových poradenských zmlúv. Nový a lacnejší poradenský kontrakt na roky 2004 a 2005 bol schválený vo februári 2004. E.ON Ruhrgas International mal za dva roky konzultácií dostať 7,5 milióna a Gaz de France 6,2 milióna eur. (dc)
Rozpočet SPP na konzultačné služby E.ON Ruhrgas International a Gas de France (v mil. eur)
2004 2005 spolu nespotrebované
peniaze
Rozpočet E.ON Ruhrgas International 4 3,5 7,5 0,84*
Služby poskytnuté E.ON Ruhrgas International 3,86 2,80* 6,66* -
Rozpočet Gaz de France 3,6 2,6 6,2 1,04*
Služby poskytnuté Gaz de France 2,63 2,53* 5,16* -
*predpoklad k 15. decembru 2005 zdroj: SPP