"Pokračujeme ďalej. Bude to trvať aj niekoľko mesiacov, kým vznikne nová vláda a dovtedy budeme pokračovať v normálnom režime," tvrdí Jechanurov a dodáva, že vyslovenie nedôvery nemá žiadne faktické dôsledky. Prezident Viktor Juščenko, ktorý ho nominoval, pritvrdil a v emotívnej reakcii poslancom z Kazachstanu odkázal, že konali protiústavne. Zároveň potvrdil, že Jechanurovova vláda zotrvá do parlamentných volieb 26. marca.
V tom sa výnimočne zhodne aj s opozičnými predstaviteľmi. Ani bývalý prezidentov spojenec z čias oranžovej revolúcie Julia Tymošenková si nemyslí, že Jechanurova do volieb niekto nahradí.
"Nie je v záujme prezidenta ani parlamentu zostavovať novú vládu pred voľbami," hovorí šéf Centra pre európske a medzinárodné štúdiá Hryhorij Nemyrija. Kým pre Juščenka by stiahnutie Jechanurova - volebného lídra jeho strany Naša Ukrajina - znamenalo potupnú porážku, opozičné strany v parlamente sa jednoducho nedohodnú na spoločnej vláde.
"Opozičné strany pri odvolávaní vlády spojili úplne odlišné motívy," tvrdí ukrajinský politológ. "Tymošenkovej prekážala najmä rola firmy RusUkrEnergo v dodávkach plynu na Ukrajinu, Janukovyčovi sa zase nepáčila antiruská kampaň," hovorí Nemyrija.
Juščenkovi od utorka plynie 60-dňová lehota na výmenu vlády, ktorá vyprší tesne pred parlamentnými voľbami. Krátke obdobie, počas ktorého už Jechanurovova vláda nebude mať od parlamentu mandát, môže podľa Nemyriju vyriešiť parlament rezolúciou.
Juščenko sa vyjadrením o protiústavnosti podľa Nemyriju unáhlil. "Parlament prvýkrát využil nové právomoci, ktoré platia od začiatku nového roka. Ak sa urobila nejaká chyba, tak procedurálna, a nie principiálna." Juščenko zatiaľ neposkytol žiadne podklady, podľa čoho hlasovali poslanci v rozpore s ústavou. "Očakávame, že po návrate do Kyjeva skrotí svoje emócie a pochopí, že je to kontraproduktívne," hovorí Nemyrija.