Slovenskí spracovatelia dreva zápasia s nedostatkom suroviny, hoci zhodne hovoria, že dreva je dosť, aby všetci mohli "píliť". FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
ZVOLEN - Slovenský Zväz spracovateľov dreva je nespokojný s cenami dreva a enormným vývozom guľatiny do zahraničia. Viceprezident združenia Peter Lispuch a jeho kolegovia tvrdia, že zvyšovanie cien a rastúci export suroviny sú pre domácich spracovateľov likvidačné.
"Budeme musieť znižovať výrobu a prepúšťať. Už teraz robíme so stratou. Takýto vývoj je neudržateľný. Zväz zamestnáva viac ako osemtisíc ľudí a z nich tretina môže prísť o prácu," vyhlásil včera viceprezident spracovateľov dreva.
Zväz spracovateľov dreva odhaduje, že v tomto roku stúpne priemerne cena suroviny o 15 percent, čo znamená o 200 korún na kubický meter dreva. Ján Vajda z Bukózy, ktorá je druhým najväčším spracovateľom bukového dreva na Slovensku, tvrdí, že zvýšením cien o tri percentá prišiel o zákazníkov.
Slovenskí spracovatelia dreva zápasia s nedostatkom suroviny, hoci zhodne hovoria, že dreva je dosť, aby mohli všetci "píliť". Problémy im údajne spôsobuje neefektívna exportná politika ministerstva pôdohospodárstva a štátneho podniku Lesy SR, hoci sami by za istých okolností boli schopní spracovať aj tatranskú kalamitu.
"Len v minulom roku zo Slovenska vyviezli okolo štyri miliardy kubíkov dreva, čo je asi polovica ťažby. Roky predtým exportovali najviac 2,5 miliardy kubických metrov. Štát dotuje miliardami tvorbu pracovných miest napríklad pre Kiu a Hyundai a zároveň svojou exportnou politikou vyviezol desaťtisíc pracovných miest. To nie je normálne," vyhlásil viceprezident zväzu.
Lispuch označil transformáciu lesov a kroky ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona a generálneho riaditeľa Lesov SR Karola Vinša za katastrofu a fiasko. Aj situácia v lesnícko-drevárskom komplexe je podľa neho dôvodom toho, že Vinš požiadal o rezignáciu.
"Simon aj Vinš sú amatéri. Drevo je strategická surovina. Len pri maximálnom využití biomasy by mohol štát znížiť dovoz plynu o 20 až 30 percent," povedal Lispuch.
Na obranu riaditeľa Vinša sa postavil šéf veľkej spoločnosti Rettenmeier Milan Balco, ktorý ho označil za schopného manažéra.
Vinš tvrdí, že export výrazne znížili, surovinu predali všetkým slovenským spracovateľom, ktorí o ňu požiadali a zaplatili a ceny ihličnatej suroviny sa len vrátili na úroveň pol roka pred kalamitou.
"Dopyt dvojnásobne prevažuje nad ponukou, čo bude ďalej tlačiť ceny hore," konštatoval riaditeľ.
Hospodárske výsledky podniku označil Vinš za úspech, keď sa zo straty dostali do zisku. Vinšova abdikácia je údajne po dohode s ministrom Simonom.
"Dostal som zaujímavú ponuku zo súkromného sektora, ale po dohode ju zverejním až koncom januára," dodal Vinš.
Zväz spracovateľov dreva združuje 150 firiem, z toho ich je 56 v drevárskej sekcii.