Akcie Stredo- a Východoslovenskej energetiky budú o pár mesiacov k dispozícii obchodníkom na burze. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Letiská v Bratislave a Košiciach, Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, Centrálny depozitár. K tomuto privatizačnému ťaženiu vlády najnovšie pribudli aj Východo- a Stredoslovenská energetika. Hoci minister hospodárstva Jirko Malchárek materiál o dopredaji 51 percent akcií oboch spoločností včera predložil svojim ministerským kolegom, vláda o ňom napokon nerokovala. Ako povedal, s premiérom Mikulášom Dzurindom sa dohodli, že o predaji ešte pred vládou bude rokovať budúcotýždňová koaličná rada. Dodal, že koaliční partneri budú diskutovať aj o tom, kedy by sa tieto podniky mali doprivatizovať. Podľa ministra financií Ivana Mikloša by však proces nemal trvať viac ako dva až tri mesiace od schválenia.
Časť akcionárom, časť na burzu
Keď sa privatizácia odštartuje, nemusí znamenať, že celých 51 percent získa jeden investor. Fond národného majetku najskôr ponúkne 41 percent akcií vlastníkom, ktorí už vlastnia 49-percentné menšinové podiely v týchto rozvodných podnikoch. Ďalších desať percent by sa malo vypustiť do obehu na kapitálovom trhu. Fond takto už predáva 51 percent akcií Západoslovenskej energetiky (ZSE).
"Táto transakcia je už de facto ukončená," informovala hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Akcionár ZSE, nemecký E.ON Energie so 40 percentami a Európska banka pre obnovu a rozvoj s deviatimi sa už so zástupcami fondu len stretnú na valnom zhromaždení a E.ON si k svojim 40 percentám pripíše ďalších 41. Ako dodáva Lesajová, neskôr formálne schvália vypustenie posledných desiatich percent akcií na burzu.
"Dnes ešte nevieme povedať, kedy bude valné zhromaždenie. E.ON Energie a Fond národného majetku ešte musia dotiahnuť niektoré detaily dohody, napríklad cenu," komentuje hovorca ZSE Ján Orlovský. Predpokladá, že kúpu 41 percent a vypustenie ďalších 10 percent na burzu budú akcionári riešiť samostatne. Rozhodnú sa pre cenu, ktorá vyjde z auditu, alebo z transakčných dokumentov. Ako definitívna sa bude brať vyššia suma.
Ak sa koalícia dohodne na predaji, posilní sa vplyv zahraničných akcionárov tak vo Východoslovenskej, ako aj v Stredoslovenskej energetike (SSE). V SSE už od konca roka 2002 vlastní 49-percentnú menšinu francúzska štátna firma Electricité de France. Rovnaký podiel akcií VSE v tom čase kúpila nemecká RWE. Cieľom doprivatizácie je podľa vládneho materiálu zvyšovanie efektivity a zisku a zároveň znižovanie rizík pri ich riadení.
Vlnu privatizácií v predvolebnom roku komentuje politológ Miroslav Kusý: "Privatizácia je súčasťou programu tejto vlády, ktorá sa ju snaží dotiahnuť do konca, kým jej nevyprší mandát. Je to súčasť jej reforiem. Otázkou však je, či sú tieto privatizácie transparentné a výhodné."
SSE a VSE v číslach (ku koncu roka 2004)
SSE VSE
Hodnota základného imania (mld. Sk) 3,516 3,363
Hodnota 51 % základného imania (mld. Sk) 1,793 1,715
Počet zamestnancov 1747 1753
Hrubý zisk (mld. Sk) 1,694 1,844
Zdroj: SSE, VSE
Autor: Juraj Danielis