
Podľa domažlického podnikateľa Z. Hoffmana spor vyriešia až medzinárodné súdy. FOTO – RÓBERT SÁNDOR
becherovky, firmu Dajk, z nekalej súťaže.
Autorstvo falošnej darovacej zmluvy pripísal Hoffman spoločnosti Jan Becher-Karlovarská becherovka. „Majú dosť peňazí, aby dokázali vyrobiť akýkoľvek dokument,“ povedal Hoffman. Zároveň prisľúbil, že na ďalšom pojednávaní, ktoré súd určil na 25. marca, predloží notársky overenú kópiu originálu zmluvy. „Originál je uložený na bezpečnom mieste v Nemecku. Môžem ho predložiť, keď si premyslím bezpečnostné opatrenia, aby nebol zneužitý,“ vyhlásil Hoffman.
Údajný dedič receptu na výrobu becherovky prišiel do Prešova, aby svedčil v procese, ktorý odštartovali zástupcovia tradičného českého výrobcu s cieľom dosiahnuť verdikt, že firma Dajk zo Sniny používala názov becherovka na označení svojho bilinného likéru neoprávnene. Hoffman však proces považuje za bezpredmentný: „Osobne viem veľmi dobre, že tento súd nemá žiadny nárok ani zákonný dôvod, aby som mu čokoľvek predkladal. Faktom je, že ani súd v Čechách túto vec riešiť nebude. Budú ju riešiť až medzinárodné súdy, kam sme to už odoslali. Spor na Slovensku už ani nemusí ďalej pokračovať, lebo firma Dajk už nie je výrobcom likéru,“ povedal Hoffman. Spoločnosť Dajk je už druhou slovenskou firmou, ktorá kúpila licenciu na výrobu becherovky od Hoffmana alebo jeho matky Jiřiny Hoffmanovej. Dajk v súčasnosti becherovku nevyrába na základe predbežného opatrenia vydaného Krajským súdom v Prešove. Predtým u nás tento likér vyrábala spoločnosť Simepex Plus.
Hoffman však novinárov upozornil, že licenciu predal už aj ďalším firmám. „Okrem slovenskej Simpex plus, s ktorou tiež vedieme spor, nevieme o žiadnej inej firme. Pokiaľ sa objaví ďalšia falošná becherovka na trhu, podnikneme príslušné právne kroky,“ reagovala žalobkyňa Andrea Tomlainová.
Autor: ANNA KOŠUTHOVÁ