Michail Chodorovskij poskytol rozhovor mienkotvornému nemeckému denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Predseda predstavenstva gigantického ruského energetického koncernu Jukos vyhlásil, že chce expandovať za ruskými hranicami. Do roku 2005 chce vložiť do zahraničných projektov 4 miliardy dolárov.
Čo sa týka konkrétnych investícií, zamýšľa ich Jukos financovať spolovice vlastnými prostriedkami, zvyšok chce získať od bánk a obchodných partnerov. V priezore jeho pozornosti sa nachádzajú predovšetkým štáty strednej a východnej Európy. Michail Chodorovskij si dokáže predstaviť dlhodobé zmluvy aj s nemeckými spoločnosťami, ktoré chcú od Jukosu kupovať ropu. Spomenul i možnosť kapitálovo sa podieľať na spoločnostiach prevádzkujúcich nemecké benzínové čerpadlá.
Denník FAZ vo svojom utorkovom vydaní konštatuje, že Jukos vyhral v polovici decembra konkurz o akcie slovenského Transpetrolu. Dodáva, že cez Slovensko tečie prostredníctvom ropovodu Družba deväť miliónov ton ropy ročne, z toho päť miliónov do Bavorska. Jukos teraz hľadá partnerov v Nemecku, Taliansku a na Balkáne, ktorí by spoločnými silami naplno vyťažili kapacitu tohto ropovodu, ktorá dosahuje 21 miliónov ton ročne.
Principiálne sa v rozhovore pre FAZ Chodorovskij vyjadril, že má väčší záujem o dlhodobé dodávkové zmluvy ako o kapitálový vstup do príslušných spoločností. Podiel dlhodobých dohôd so zahraničnými partnermi chce zvýšiť zo 40 percent celkovej ropnej ťažby na 70 percent v roku 2005.
Michail Chodorovskij je spokojný s doterajším vývojom. Jukos vlani zvýšil produkciu ropy o 17,3 percenta, tento rok ráta so vzrastom o 20 percent. V prvých deviatich mesiacoch roku 2001 predstavoval čistý zisk 2,2 miliardy dolárov.
Na delikátnu otázku FAZ o štruktúre vlastníckych vzťahov odpovedal šéf Jukosu vyhýbavo. Vyhlásil však, že „kto koľko akcií koncernu vlastní, sa dozvie zhromaždenie akcionárov v lete tohto roku“. Podotkol, že „jestvuje niekoľko desaťtisíc akcionárov, veľký balík akcií vlastnia americké a európske dôchodkové fondy, štát nemá na Jukose nijaký podiel“. Šesťdesiatdva percent účastín patrí podľa Chodorovského vyjadrenia špičkovému manažmentu a kapitalizácia koncernu je približne štyri miliardy dolárov.