
GRAF - SME
Spánkový režim ovplyvňujú okrem génov mnohé vonkajšie okolnosti. Ak opomenieme azda najväčšiu revolúciu v spánkovom režime - vynález žiarovky, fenoménom s obrovským vplyvom sa stala televízia. Odkedy sa televízory stali bežnou súčasťou takmer každej domácnosti, možno podľa priemernej sledovanosti programu, aj keď len v obmedzenej miere, dešifrovať zmeny v „spánkovom“ správaní našich ľudí.
V roku 1989 bola napríklad priemerná sledovanosť Československej televízie (sledovanosť ostatných staníc nie je k dispozícii) v najfrekventovanejšom čase medzi 19. a 22. hodinou približne 28 percent, čo nie je vysoký údaj. Po tejto hodine sledovanosť klesla v priemere na 15 percent. Možno iba predpokladať, že bežný televízny divák na Slovensku sledoval v tom čase väčšinou iba domáci televízny program, tieto údaje by teda mohli vypovedať o väčšinovom správaní. Ak to prijmeme, dalo by sa povedať, že len malá časť Slovákov si nechala ovplyvňovať televíziou svoj večerný režim a pravdepodobne si ľahli spať.
O desaťročie neskôr nastal v televíznom správaní posun. Treba však brať do úvahy, že od roku 1997 zbiera Slovenská televízia údaje o sledovanosti novou, spoľahlivejšou metodikou, ktorá neumožňuje priamočiare porovnanie s údajmi z minulosti.
V roku 1997 dosiahla sledovanosť televízneho vysielania (na vzorke 45 u nás najviac dostupných staníc) vo večerných hodinách medzi 19. a 22. hodinou 61 percent. Do roku 2000 mala stúpajúci trend až po 63 percent, rok nato mierne klesla. Podobne sa vyvíjala aj nočná sledovanosť televízie po 22. hodine. V roku 1997 bola na úrovni 20 percent, o tri roky na takmer 24 percentách a vlani na 22.
Hoci tieto údaje sa dajú s minulosťou len ťažko porovnať, možno si všimnúť aspoň pomer medzi večernou a nočnou sledovanosťou v oboch obdobiach. Kým pred novembrom 1989 po 22. hodine vypínala televíziu takmer polovica divákov, v dnešných časoch, keď má televízia istotne nepomerne viac fanúšikov, ju po desiatej večer zhasnú až dve tretiny.
Svedčí to o tom, že Slováci sú asi predsa len viac škovránkovia ako sovy. (ru)