Podľa Chiracovho názoru bude rok 2006 pre Európsku úniu novým začiatkom a Francúzsko pre to urobí všetko, čo je v jeho silách. Včera pri stretnutí s francúzskymi veľvyslancami v krajinách únie vyzval, aby už júnový summit pristúpil k zmene inštitúcií únie.
"Európska únia potrebuje demokratické, efektívnejšie a transparentnejšie inštitúcie. Status quo by odsúdilo úniu k ochabnutosti a paralýze," povedal Chirac.
Hoci to včera priamo nepovedal, Chirac presadzuje podľa diplomatických zdrojov "vyzobanie" tých častí euroústavy, ktoré by bolo možné zaviesť bez ďalších referend. Euroústava totiž zásadne reformovala doterajšie fungovanie únie, počítala s postom európskeho prezidenta, ktorý by úniu reprezentoval navonok, a po ňom Chirac poškuľuje.
Témou roka asi bude, či euroústavu rozbiť na niekoľko častí, alebo ju ďalej presadzovať ako celok.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa síce snaží rozbehnúť tradičný francúzsko-nemecký motor, na rozdiel od Chiraka sa však nedomnieva, že rozsekanie euroústavy je správna cesta. "Uviesť do života len niektoré jej časti a zvyšok vyhodiť do koša, bez toho, aby sme vedeli, kam smeruje, to nebude fungovať," povedala tento týždeň týždenníku Der Spiegel Merkelová.
Európa stojí pred otázkou, či sa únia posunie ešte k väčšej politickej spätosti a jednotlivé krajiny sa vzdajú väčšej časti suverenity. Zároveň sa v nej štiepia dva smery: jeden sa obáva rozbitia štedrého európskeho systému sociálnych výhod a druhý volá po väčšej liberalizácii, ktorá by pozdvihla európsku ekonomiku.
Aj preto včera Chirac oprášil myšlienku vzniku tvrdého jadra krajiny, ktorá by mohla pokračovať v ďalšej integrácii bez ohľadu na zvyšok. To však v pondelok označil za neprípustné nový predseda Európskej únie rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. Podľa neho sa na diskusii o budúcnosti únie zúčastní všetkých dvadsaťpäť členov EÚ.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ,Brusel