Je streda, krátko po desiatej večer. Väčšina obyvateľov Českej republiky už viac ako dve hodiny nemá možnosť sledovať program verejnoprávnej televízie. Na oboch kanáloch svieti oznam generálneho riaditeľa Hodača o tom, že vysielanie zostane prerušené, kým Rada ČR pre rozhlasové a televízne vysielanie nerozhodne, ktorý z programov ČT je legálny.
Pred niekoľkými minútami sa skončilo vysielanie spravodajskej relácie Události plus. Videli ju len tí, ktorí, prijímajú signál ČT cez káblovú televíziu a satelity. Moderátor relácie Jiří Janeček odchádza z vysielacieho pracoviska a po chvíli mizne vo vedľajšej miestnosti, ktorá slúži ako provizórna nocľaháreň. V priebehu ďalších minút ho nasledujú ďalší.
V spravodajskom centre zostáva iba niekoľko službukonajúcich redaktorov. Takmer všetci sú na pracovisku piaty deň bez prestávky. Postupne sa na nich už podpisuje únava a vyčerpanosť. „Únavu cítime, ale podpora ľudí, ktorí nás sem chodia každý deň povzbudzovať a ktorí nám neustále telefonujú a žiadajú nás, aby sme vydržali, je pre nás obrovskou vzpruhou,“ hovorí redaktor spravodajstva a jeden z členov krízového výboru Marek Vítek.
K slovu sa však pomaly hlási aj ponorková choroba. Otázka typu Čo bude zajtra? nikoho nepoteší. „Som tu od soboty a niekedy mám pocit, že už mi je to všetko jedno,“ hovorí jeden z kameramanov.
Službukonajúci redaktori sa počas noci niekoľkokrát vystriedajú. Niektorí pripravujú ranné správy, ďalší hliadkujú pri oknách a dverách. Možnosť, že tieto priestory obsadia ľudia z okruhu riaditeľa Jiřího Hodača možno aj za asistencie polície stále visí vo vzduchu. Ak by niečo také hrozilo, majú hliadky za úlohu okamžite všetkých zmobilizovať. Až do rána je však pokoj, televízni „vzbúrenci“ prečkali ďalšiu noc.
ANDREJ ŠIMONČIČ, Praha