Rok 2005 polícii na vyšetrenie niektorých citlivých prípadov nestačil

BRATISLAVA - Ani rok 2005 nestačil polícii, prokuratúre a súdom na ukončenie niektorých starších sledovaných prípadov. Keď médiá žiadali o informácie, ako vyšetrovanie prebieha, polícia odpovedala, že na prípade sa pracuje a stále nemožno povedať, s ...

BRATISLAVA - Ani rok 2005 nestačil polícii, prokuratúre a súdom na ukončenie niektorých starších sledovaných prípadov. Keď médiá žiadali o informácie, ako vyšetrovanie prebieha, polícia odpovedala, že na prípade sa pracuje a stále nemožno povedať, s akým výsledkom.

Polícia napríklad stále vyšetruje známy prípad darcov SDKÚ, ktorý rieši od leta 2004.

Ani po niekoľkých rokoch stále neuzavrela prípad vraždy Róberta Remiáša, kde je z objednávky vraždy obvinený bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prípady, ktoré polícia uzavrela, zasa čakajú na právoplatné rozhodnutie súdu. Medzi také patrí prípad starostu Rače Pavla Bielika, ktorý je obvinený z korupcie, alebo megaproces po krachu nebankových subjektov s podnikateľmi Jozefom Majským a Vladimírom Frunim.

SkryťVypnúť reklamu

Iné prípady prokurátor alebo vyšetrovateľ zastavili s tým, že nejde o trestný čin - napríklad kauzu byty FNM.

Niektoré prípady korupcie je polícia schopná vyšetriť do mesiaca, iné rieši aj viac ako rok. Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič povedal, že rýchlosť závisí napríklad od toho, aké dôkazy polícia zaistí na mieste činu, či sú svedkovia, alebo či s políciou spolupracujú aj občania. Za 11 mesiacov minulého roka podľa neho polícia ukončila do 4 mesiacov 84,9 percenta vyšetrovacích spisov (26 569 z 31 306). V skrátenom vyšetrovaní do 2 mesiacov ukončila 89,2 percenta spisov (87 148 z 97 716), pri dopravných nehodách do 2 mesiacov 74,5 percenta (2174 z 2918).

Od roku 2004 sú policajti hodnotení podľa nových kritérií, čo má zabrániť tomu, aby si nevyberali skôr jednoduchšie prípady len preto, aby mali "čiarku". Platilo totiž tajné pravidlo - čím menej evidovaných trestných činov, tým lepšie. Dnes je jedným z kritérií aj riešenie ekonomickej trestnej činnosti, ktorú policajti sami odhalia. Podľa Ažaltoviča to policajtov motivuje vyšetrovať aj ťažké prípady.

SkryťVypnúť reklamu

Ažaltovič hovorí, že prácu policajtov kontrolujú ich nadriadení, ale aj inšpekcia ministerstva. Dnes stíha pre prieťahy, teda trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti, sedem policajtov a za zneužívanie právomocí päť. Štatistiku disciplinárnych postihov nevedú.

Minister spravodlivosti Daniel Lipšic povedal, že rok 2004 bol prvým rokom, keď súdy boli schopné vybaviť viac vecí, ako im prichádzalo. Súdne konanie je však stále veľmi dlhé. (mož)

Sledované prípady, ktoré sa nekončia

Vražda Róberta Remiáša

Remiáša zavraždili v roku 1996, jeho vraždu polícia začala poriadne vyšetrovať až po voľbách v roku 1998. V decembri 2002 z objednávky vraždy obvinila bývalého riaditeľa SIS Lexu. Svedčili viacerí členovia zločineckých skupín, niektorí už nežijú. V auguste 2004 nariadila krajská prokurátorka zopakovať množstvo výsluchov, stotožnil sa s tým aj špeciálny prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovanie sa môže predĺžiť o ďalšie roky. Minister spravodlivosti Lipšic so špeciálnym prokurátorom súhlasil. "Obžaloba bude podaná, keď budú dôkazy procesne správne zadokumentované."

Vraždy bossov podsvetia

V rokoch 2003 a 2004 zavraždili viacerých bossov bratislavského podsvetia - P. Čongrádyho, J. Takáča, J. Svobodu aj J. Surovčíka. Ich vraždy polícia dodnes nevyšetrila. Z vraždy P. Havašiho a K. Patasyho obvinila skupinu takáčovcov, prokurátor ich však aj pre slabé dôkazy prepustil z väzby. Zo štyroch vrážd obvinila polícia Mikuláša Černáka, ktorý je vo väzení za vydieranie.

Darcovia SDKÚ

Viacerí ľudia zo zoznamu darcov SDKÚ potvrdili, že strane peniaze nedarovali. Polícia začala vyšetrovanie v lete 2004. Prípad chcela ukončiť už v septembri, ale Aliancia Fair-play napísala prokuratúre, že nie je spokojná so spôsobom vyšetrovania. Polícia podľa nej vypočúvala iba tých darcov, ktorí boli medializovaní - nie všetkých, čo sú na zozname. Vyšetrovanie pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Podvod s olejmi

Už od roku 2002 polícia vyšetruje podľa nej najväčšiu zločineckú skupinu v histórii Slovenska, ktorá obchodovala s ľahkými vykurovacími olejmi. Jej súčasťou je podľa vyšetrovateľov aj poslankyňa za SDKÚ Libuša Martinčeková, ktorá vlastnila firmu Oil Martinček. V roku 2003 u nej polícia spravila raziu, v januári 2005 ju parlament zbavil imunity, hneď na to ju polícia obvinila. V auguste 2005 polícia vyhlásila, že chce, aby bola Martinčeková vo väzbe, lebo sa podľa nej vyhýbala vyšetrovaniu a nechodila na výsluchy. Prokuratúra väzbu odmietla. Spolu je obvinených asi 80 ľudí.

Kauza Čuňo

Viceprimátor Košíc Eugen Čuňo je od roku 2004 obvinený z brania miliónového úplatku. Súd sa zatiaľ nezačal.

Kauza Bielik

V roku 2004 obvinila polícia z korupcie aj starostu Rače a predsedu bratislavskej krajskej rady KDH Pavla Bielika. Na Špeciálnom súde v Pezinku prebehlo prvé pojednávanie, súd zatiaľ prípad odročil.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza Karlin a Mráz

Verejnosť nepozná právoplatný rozsudok v prípade poslanca za HZDS Gabriela Karlina a vedúceho úradu Banskobystrického kraja Milana Mráza. Polícia ich chytila s úplatkom v novembri 2003. Prvostupňový súd uznal Karlina za vinného, Mráza oslobodil. V prípade bude odvolacie konanie.

Nebankové subjekty

Krach nebankových subjektov polícia vyšetrovala od roku 2002. Obvinila Vladimíra Fruniho a spol. a Jozefa Majského. S obomi už bolo prvé pojednávanie na Špeciálnom súde. S Frunim bude pokračovať od 20. februára, s Majským 23. januára.

Odpočúvanie SME

V júli 2003 Generálna prokuratúra po vyšetrovaní vzniku nahrávky rozhovoru medzi redaktorom SME a Pavlom Ruskom oznámila, že denník SME nelegálne odpočúvala SIS. Troch príslušníkov SIS obvinila, že vedeli o chybe v odpočúvacom systéme, ale neodstránili ju. Okresný súd Bratislava II. ich v júni oslobodil. Redaktorovi SME súd doručil rozsudok až takmer o šesť mesiacov. Bude ďalšie pojednávanie.

SkryťVypnúť reklamu

Prípady, ktoré začala polícia riešiť v roku 2005

Ruskove zmenky

V roku 2000 si spolumajitelia televízie Markíza Ján Kováčik a Pavol Rusko požičali od 1. garantovanej 20 miliónov korún na vyplatenie starých dlhov. Dohoda znela, že keď Kováčikova spoločnosť Forza dlh splatí, 1. garantovaná jej zmenku vráti. Na zmenke je ako ručiteľ Rusko a ešte jeden predstaviteľ Forzy.

Forza 20 miliónov splatila, má na to aj potvrdenie. Kováčik po splatení pôžičky Ruska požiadal, aby od Kollára vypýtal zmenku a buď mu ju dal, alebo ju zničil. Až do júna si myslel, že Rusko zmenku zničil, zrazu sa však objavil istý pán Novák, ktorý ju Kováčikovi ukázal a tvrdil, že je to originál. Má ju vraj preto, lebo Rusko si na ňu požičal ďalších 20 miliónov. Prípad rieši od júna prokuratúra a odmieta k nemu poskytovať akékoľvek informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Prevod miliardy

Tesne pred odvolaním Ruska z funkcie ministra hospodárstva SMK oznámila, že má informácie o podozrivom prevode jednej miliardy z Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania na súkromnú spoločnosť. Polícia obvinila riaditeľa agentúry Ľudovíta Balca, podpredsedu správnej rady Tomáša H. a sekretára správnej rady Tomáša Š. Balco bol Ruskov podriadený, polícia Ruska podozrieva, že mu peniaze previesť prikázal.

Korupcia u členov SMK

V júni polícia obvinila z prijímania úplatku dvoch dnes už bývalých členov SMK - predsedu Krajského pozemkového úradu v Trnave Ladislava Gála a jeho podriadeného riaditeľa Obvodného pozemkového úradu v Galante Ladislava Orovszkého. Súd s Gálom bude koncom januára. Úplatok vraj chceli od podnikateľa za to, že odsúhlasia prekvalifikovanie ornej pôdy v obci Šoporňa, kde chcel podnikateľ vybudovať priemyselný park. Minister pôdohospodárstva z SMK Zsolt Simon oboch navrhol odvolať z funkcie, čo aj vláda spravila. Miestne organizácie SMK oboch vylúčili zo strany. Súd bude koncom januára.

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia v samospráve, na súde

Z korupcie polícia tento rok obvinila primátora Čadce, primátora Veľkého Medera, prednostu Krajského úradu v Žiline pre dopravu, sudcu z Čadce, niekoľkých advokátov a tvrdí, že odhalila aj korupčnú sieť medzi policajtom, advokátom a prokurátormi v Lučenci. Súd s primátorom Veľkého Medera bude pokračovať v polovici januára.

Vražda Daniela Tupého

Polícia od začiatku novembra pátra po vrahoch študenta Daniela Tupého, ktorého dobodali v Bratislave. Išlo pravdepodobne o neonacistov. O stave vyšetrovania informoval minister vnútra aj Národnú radu. Polícia vypočula niekoľko svedkov, zaistila rôzne biologické stopy a mala aj dvoch podozrivých, no stále nikoho neobvinila.

Fingovaná vražda

V júni polícia obvinila z objednávky vraždy právničky Gabriely Matuškovej a podnikateľa Braňa Prieložného Tibora L. Polícia o objednávke vedela a vraždu právničky a únos podnikateľa nafingovala a medializovala. Keď pomýlený Tibor L. za vraždu zaplatil, zatkla ho. Prípad nedávno ukončila podaním návrhu na obžalobu.

SkryťVypnúť reklamu

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 534
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 208
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 908
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 857
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 809
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 467
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu