Bude dizajn na Slovensku už len na trhovisku? Aké-také skúsenosti už sú. V októbri sa na trhu na Miletičovej ulici v Bratislave objavil stánok s nápisom Čerstvý dizajn na trhu. Žeby ako predzvesť? Ministerstvo kultúry by totiž Slovenské centrum dizajnu najradšej zrušilo. Kultúrna obec však proti tomu protestuje. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Minister kultúry František Tóth vyzval minulý týždeň riaditeľku Slovenského centra dizajnu Katarínu Hubovú, aby odstúpila. Hubová včera ministrovi oznámila, že tak neurobí. "Nemôžem sa vzdať už len preto, že mám podporu dizajnérov," povedala pre SME.
Ak Hubová urobila všetko, čo má v náplni práce a splnila podmienky kontraktu uzatvoreného medzi ministerstvom a centrom, ministerstvo ju odvolať nemôže. "Analýza, či bol kontrakt naplnený alebo nie, ešte nie je ukončená," povedala hovorkyňa ministerstva Martina Pavlíková.
Predchádzajú riaditeľku centra dizajnu Ľubicu Fábri neodvolali ani po tom, čo sa objavili vážne podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami, ktoré vyústili aj do trestného stíhania na neznámu osobu.
Ministerstvo pripúšťa, že práca oboch riaditeliek sa nedá porovnávať. Aktivity pani Hubovej sú však podľa vyjadrenia Pavlíkovej nekoncepčné a živelné. "Žiadnu koncepciu ďalšieho smerovania Slovenského centra dizajnu pani riaditeľka nepredložila," tvrdí ministerstvo. Centrum hovorí, že o svojich plánoch a projektoch informovali.
Hubová podľa Pavlíkovej "vyvíja vlastné aktivity, o ktorých sa ministerstvo dozvedá len z médií. Príkladom má byť snaha o vytvorenie múzea slovenského dizajnu.
"Vznik múzea som mala v koncepcii, s ktorou som konkurz na miesto vyhrala. Je nám jasné, že múzeum nemôžeme len tak založiť, ale mali by sme vyvíjať tlak. Máme najviac informácií o tom, čo v dizajne vzniká," reagovala Hubová. Nateraz zbierajú materiály o dizajne na Slovensku aspoň v dokumentačnej podobe, aby sa následne dali vyhľadať. Táto aktivita však podľa názoru ministerstva centru neprináleží a je neefektívna, lebo história dizajnu je vraj zmapovaná v rámci Slovenského národného múzea a Slovenskej národnej galérie.
"Robíme, čo je v našich silách, ale nemôžeme povedať, že plne pokrývame celú oblasť. SNG nemá širšiu dokumentačnú funkciu, ako ju majú príslušné centrá," hovorí riaditeľka Slovenskej národnej galérie Katarína Bajcurová. Pripomenula aj, že v štruktúrach centier existuje istá disproporcia. Svoje informačné centrum má hudba, literatúra, divadlo i film, neexistuje však centrum pre oblasť výtvarných umení, na Slovensku nemáme ani múzeum architektúry. (zu)