Nová nemecká vláda Angely Merkelovej sa včera zišla na svojom prvom neverejnom zasadnutí, aby vyriešila hneď niekoľko sporných bodov - od zdravotníctva, cez hospodársky rast a nezamestnanosť, až po výstup z jadrovej energetiky. Vybrala si na to zámok Genshagen vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko, ktorý má podľa kancelárky, tiež východnej Nemky, "dobrú, konštruktívnu atmosféru na nájdenie správnych záverov". FOTO - REUTERS |
LINZ - Zájazd fanúšikov futbalového klubu FC Braunau, čo je rodisko Adolfa Hitlera, do bývalého nacistického koncentračného tábora Mauthausen sa skončil škandálom. Fanúšikovia sa nechali vyfotografovať, ako v mauthausenskom pamätníku hajlujú, a snímku podľa agentúry APA umiestnili na internetové stránky svojho klubu.
Fotografia bola odstránená až po vypuknutí škandálu, keď kultúrny spolok Infoladen Wels a krajinská organizácia Komunistickej strany Rakúska (KPÖ) vyzval úrad na ochranu ústavy, mesto Braunau a jeho futbalový klub, aby z provokácie vyvodili náležité závery.
"Ide úplne evidentne o porušenie zákona proti znovu oživovaniu nacizmu," hovorí sa vo vyhlásení sťažovateľov. "Mesto Braunau urobilo v uplynulých rokoch veľa preto, aby sa vyrovnalo s dejinami a zlepšilo svoju povesť (poškodenú nacistickou propagandou o výnimočnosti Hitlerovho rodiska). Pokiaľ miestny futbalový klub bude akceptovať neonacistov ako svojich fanúšikov, môže vyjsť celá povojnová práca mesta nazmar," uvádza sa v dokumente.
"Šokovaný" bol aj starosta mesta Gerhard Skiba, keď si webovú stránku pozrel. Fotografie zo zájazdu označil za "hnusné". Prezident klubu FC Braunau Gerhard Holzinger agentúre APA povedal, že fanúšikovia urobili futbalovému klubu "medvediu službu". O fotkách na webovej stránke nevedel a dištancuje sa od nich. Jeden z členov samotného fanklubu sa k celej záležitosti "momentálne nechcel vyjadriť".
Koncentračný tábor Mauthausen v rakúskom Podunajsku bol prvým koncentračným táborom mimo územia Nemecka a patril medzi najhoršie nacistické likvidačné tábory.
Väzni tu boli vystavení neľudskému zaobchádzaniu, umierali na drôtoch nabitých elektrinou a zabíjali ich injekciami. Likvidácia prebiehala i v plynových komorách alebo v pojazdnom plynovom autobuse. Väzni boli vystavení psychickému týraniu a ťažkej fyzickej práci, hlavne v kameňolome, kde po "schodoch smrti" - 186 strmých schodoch vytesaných do žuly - väzni vynášali na chrbtoch niekoľkokrát za deň bez odpočinku a za stáleho bitia a streľby mohutné balvany žuly. Neslávne známe boli sadistické vraždy, takzvané "parašutistické skoky", keď si hore na plošine esesáci vyberali obete, ktoré zhadzovali dole zo skaly do jazierka. Počas existencie tábora zahynulo v Mauthausene asi 120-tisíc ľudí.
(čtk, mim)