BRATISLAVA - Hurikány, zemetrasenia, teroristické útoky. To všetko má vplyv na výnosy podielových fondov. Zároveň všetky tieto udalosti nemožno predvídať.
Nepredvídateľných faktorov je oveľa viac. Preto nikdy nemožno vopred povedať, koľko ktorý fond zarobí. Ekonómovia sa väčšinou po položení otázky, ktorý fond bude najviac zarábať, len usmejú. Vedia len povedať, ktorým regiónom či ktorým odvetviam by sa malo dariť.
Rovnako ako vlani
Podľa ekonómov, ak sa nič zásadné nestane, mali by aj v tomto roku najlepšie zarábať fondy z tých odvetví, ktoré zarábali v minulom roku. "Počas roka 2006 pravdepodobne nedôjde k výrazným zmenám ani vo výnosoch, ani v atraktivite jednotlivých fondov," predpokladá analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
"Predpokladáme, že z dlhodobého hľadiska by mali byť opäť zaujímavé trhy krajín, ktorých meny budú postupne smerovať do Európskej menovej únie," hovorí člen predstavenstva správcovskej spoločnosti VÚB Asset Management Gabriel Hinzeller. "Akciové trhy rozvíjajúcich sa krajín by mohli byť naďalej dobrou príležitosťou, tak ako v minulom roku, aj keď neočakávame taký veľký nárast ako počas vlaňajšieho roku," dodal.
"Stále atraktívne zostanú korunové vklady ako alternatíva k termínovaným vkladom a z pohľadu výnosov čoraz zaujímavejšie budú akciové fondy, investujúce do akcií v krajinách V 4, najmä v Českej republike a Poľsku," hovorí Šmál.
Vkladné knižky budú vynášať viac
Tento rok najviac ovplyvní záujem investorov o podielové fondy znížený príspevok do Fondu ochrany vkladov. Myslí si to manažér privátneho bankovníctva v Ľudovej banke Pavol Poklemba. Vďaka tomu sa zvýšia úroky na termínovaných vkladoch a bude to mať pravdepodobne za následok stratu záujmu investorov o peňažné fondy. "Ďalší pozitívny vývoj na akciových trhoch by však mohol investorov prilákať práve do akciových fondov," povedal Poklemba. Zároveň predpokladá, že sa zvýši záujem o investovanie do zaistených a garantovanaých fondov. Tie sa začali vo veľkom rozvíjať práve v minulom roku.
Podľa Vladimíra Ravingera a Vladimíra Šošovičku z ČSOB Asset Managemetnu tento rok budú pre konzervatívnych investorov aj naďalej najvhodnejšie korunové peňažné fondy predovšetkým pre nízku mieru rizika. "Klienti by mali s peňažným fondom rátať ako s atraktívnou alternatívou k bežným či termínovaným účtom v bankách," tvrdia.
Vynášať bude stredná a východná Európa
Konzervatívni investori, ktorí chcú investovať na dlhší čas, môžu peniaze podľa Ravingera a Šošovičku vložiť do korunových dlhopisových fondov, aj keď možno predpokladať "krátkodobé výkyvy v súvislosti s predpokladaným nárastom úrokových sadzieb." Pri tejto investícii sa však ľudia vyhnú riziku kurzových strát pri očakávanom posilnení koruny.
Pri akciových trhoch ekonómovia z ČSOB očakávajú skôr pozitívny vývoj, pričom "medzi preferované regióny patrí naďalej stredná a východná Európa, Japonsko či rýchlo rastúce ázijské ekonomiky".
Tieto investície sú však väčšinou vysoko rizikové a môžu strácať v prípade, že sa zníži záujem investorov o rozvíjajúce sa trhy. Výnosy podľa nich takisto nedosiahnu rekordné úrovne z predchádzajúcich rokov, lebo tieto trhy sú čoraz vyššie hodnotené. Pri vyspelých trhoch Ameriky a Európy predpokladajú prevažne jednociferné prírastky.
(pcs)