FOTO ARCHÍV |
Ponuka na tykanie nás niekedy môže aj prekvapiť - príjemne, ale aj nepríjemne. Ak vám návrh na tykanie nevyhovuje, podľa odborníkov na komunikáciu a spoločenské správanie ho môžete aj slušnou formou odmietnuť. Ak je partner rozumný, nemal by z toho robiť problémy. Nemusí ísť totiž o zásadne odmietavý postoj k tomu, kto tykanie navrhol, ale len o vyjadrenie pocitu, že situácia ešte na tento krok nedozrela. Vtedy sa odporúča napríklad formulácia: "Ďakujem za návrh, ale našu vzájomnú spoluprácu považujem za príjemnú aj bez tykania".
Psychológovia upozorňujú, že riešiť tieto momenty nemusí byť vôbec ľahké. Strana, ktorá ponuku na tykanie neočakávane dostala, sa môže cítiť zaskočená a i keď jej návrh nie je príjemný, nevie ako odmietnuť, pretože sa bojí, aby druhému neublížila alebo aby sa sama nevystavila posmechu ako netýkavka. Nepríjemne sa väčšinou cíti aj ten, kto tykanie navrhol a bol odmietnutý. Preto treba vždy návrh dobre uvážiť a rozumne prijať aj rozhodnutie druhej strany. Dobre je zamyslieť sa nad príčinami odmietnutia.
V prvom rade by ste mali odmietnutie vziať ako fakt a prijať ho bez zbytočných ironických poznámok - najlepšie s vľúdnym úsmevom. Tak ukážete, že si druhého skutočne vážite a už v tejto chvíli si tak budujete priaznivú východiskovú pozíciu pre budúcnosť. Možno vám dokonca onedlho tykanie navrhne práve partner, ktorý vás predtým odmietol.
Ak ste naopak vy tou stranou, ktorá ponuku na tykanie dostala a zvažujete, či ju odmietnuť alebo nie, myslite pritom nielen na druhého, ale aj na seba. Čo pozitívneho a čo negatívneho vám prinesie odmietnutie a čo prijatie ponuky? Ktoré následky prevážia? V tejto situácii je dobré pripomenúť si ruské príslovie: "Kto chce vyhovieť všetkým, nakoniec si znepriatelí každého".
Ani bezvýhradné prijatie nemusí byť vždy dobrým krokom. Môžete sa v druhej strane sklamať a vaše vzťahy sa aj vďaka tykaniu môžu veľmi rýchlo zhoršiť. Odborníci totiž upozorňujú, že tykanie je výraz zblíženia sa a pomáha dvom stranám "ustáť" kritické, neštandardné situácie. Preto sa zbytočne nezbližujte s niekým, ak sa môžu v budúcnosti vaše vzťahy nebezpečne vyhrotiť a práv vykanie vás môže uchrániť pred nevhodnou reakciou. V napätí vám totiž ľahšie z úst vykĺzne spojenie "ty krava" ako "vy krava".
Riešením v sporných situáciách sa môže stať zlatá stredná cesta - súhlasiť, že v budúcnosti by mohlo byť tykanie príjemné, ale navrhnúť toto zblíženie trošku oddialiť, pretože situácia zatiaľ ešte nedozrela. Aj takýto "rozumný" prístup však môže skončiť neúspešne - druhá strana ho môže považovať za pochybný úhybný manéver alebo dokonca za manipuláciu.
Dobrá rada na záver preto znie: vždy sa snažte od začiatku o to, aby bola vaša komunikácia s partnermi čo najlepšia a najúprimnejšia.
Spracované podľa publikácie: Otakar Patočka
- O tykání a vykání