Novinári táboria pred nemocnicou Hadassah v Jeruzaleme, kde je hospitalizovaný Šaron. FOTO - SITA/AP |
"V Paríži to bolo horšie, bola tam strašná zima," rozprávali novinárski matadori pred nemocnicou Haddasa v Jeruzaleme. Spomínali na to, ako pred viac ako rokom čakali na správy o umierajúcom Jásirovi Arafatovi. Zišli sa v takmer rovnakej zostave. V Jeruzaleme striehnu, čo bude s Arielom Šaronom. Prichádza ich stále viac, jeruzalemské hotely hlásia 100-percentnú obsadenosť.
Zlé to bolo v piatok, keď premiéra opäť priviezli na operačnú sálu a niekoľko hodín bojovali s krvácaním do mozgu. "On je bojovník, nevzdáva sa, ale je to starý, unavený muž," hovorí jedna zo žien, čo sa prišli za Šarona modliť. Jej mama prežila Osvienčim a vraj jej už pred rokmi povedala, že ak ju niekto ochráni pred zlom, bude to Šaron. "Takto by nemal odchádzať, to si nezaslúži," povedala.
V sobotu sa hrdinom dňa stal štvorročný Oren z mesta Herzliya. Nakreslil premiérovi obrázok a donútil rodičov, aby s ním išli do Jeruzalema. Keď si ho bola vziať jedna z pracovníčok premiérovho úradu, rozplakala sa. Na obrázku stálo: "Pre Arika Šarona, nech sa uzdraví a nech sa vráti do práce, všetko dobré. Oren." Farebná machuľa mala predstavovať Šaronov mozog.
Izraelské médiá sa predbiehajú v tom, aby priniesli čo najdojímavejší príbeh. Denník Jediot Achronot informoval, že Azzam Azzam, ktorého počas Šaronovej vlády po dlhých rokovaniach prepustili z egyptského väzenia, je od štvrtka pred nemocnicou. Premiérovi je vraj ochotný darovať obličku, hoci ten potrebuje úplne inú liečbu.
Šaronova choroba pritiahla do nemocnice aj množstvo veriacich Židov. Celé hodiny sa modlia a robia rozličné kabalistické úkony. Šaronova rodina povolila niekoľkým z nich aj návštevu premiérovej izby.
V Aškelone, kde sú teraz usadení osadníci z Gazy, sa však počas šábesu za premiérovo uzdravenie nemodlil takmer nikto. Ľudia, ktorých podľa ich slov Šaron v auguste vyhodil z domovov, sa vzopreli vôli svojho rabína a modlitby ignorovali.
Za Šarona sa nemodlia ani v arabskom východnom Jeruzaleme. Na rozdiel od pásma Gazy, či západného brehu tam však ani príliš neoslavujú. "Radšej Arik ako niekto neschopný," hovorí arabský taxikár. Podľa neho mu Šaronovou zasluhou začali rásť kšefty. V Jeruzaleme je po rokoch bezpečne a turisti sa vracajú.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem