Do parlamentných kresiel už mnohí nezávislí poslanci po voľbách z vlastnej vôle nezasadnú. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Dnes sedí v parlamente 24 nezávislých poslancov a ich postavenie kritizuje aj prezident Ivan Gašparovič.
Politológ László ÖllŚs však varuje pred snahou tento problém umelo odstrániť, lebo každý poslanec má slobodný mandát a riešením sú vždy až ďalšie voľby.
Gašparovič v novoročnom prejave povedal: "Čím iným, ako úpadkom parlamentnej demokracie pomenovať stav, keď prijímané zákony a opatrenia, ktoré ovplyvňujú životy státisícov ľudí na Slovensku, závisia od vôle nezávislých poslancov, ktorí nikoho nezastupujú, a teda sa nikomu nezodpovedajú. A to je vážny problém, ktorý bude treba riešiť aj ústavnými zmenami."
Niektorí politici uvažujú o zmene pomerného volebného systému na väčšinový a možnosti odvolateľnosti poslanca. ÖllŚs si však myslí, že by to nepomohlo. "Väčšinový systém zvýhodňuje víťaza, ktorý by mohol získať aj ústavnú väčšinu a pre túto krajinu by to bolo ešte stále nebezpečné," povedal.
Z nezávislých dnes desiati väčšinou hlasujú s menšinovou koalíciou. O zložitých pomeroch v parlamente svedčí aj poslanecký klub Ľubomíra Lintnera s názvom ANO, keď nik z neho nie je členom strany.
Opozícia vyčíta koalícii, že si podporu nezávislých kupuje. Premiér Mikuláš Dzurinda však problém vidí inak. Agentúre TASR povedal, že mnohých nezávislých presvedčil, že pre Slovensko a aj pre nich ako pre poslancov je principiálne lepšie a správnejšie, ak sa z času na čas dohodnú na tom, čo je pre Slovensko objektívne lepšie, a to je pokoj a stabilita.
Politológ ÖllŚs hovorí, že nezávislí poslanci sú produktom nevykryštalizovanosti politických strán. "Hodnotové zázemie strán je relatívne slabé, a to zapríčiňuje ich štiepenie," mieni politológ.
Viacerí nezávislí plánujú odchod z politiky
Exposlanci HZDS
Gustáv Krajči
Plánuje skôr odchod do politického dôchodku a má "záujem pôsobiť v oblasti zahraničnej politiky alebo podnikania". Po odchode z HZDS sa stal šéfom Ľudovej únie, ale strana sa nepresadila.
Ladislav Polka
Chce sa živiť ako advokát. Obdobie nezávislého poslanca ho znechutilo. Ťažko sa mu vraj hľadala podpora pre vlastné návrhy ako nezávislému poslancovi. "Treba dať príležitosť druhým. Bolo by smiešne, aby som namiesto červenej vlajky behal teraz po Kysuciach s vlajkou modrou alebo fialovou."
Eduard Kolesár
Zvažuje svoje pôsobenie v politike. Myšlienkovo mu je skôr bližšia pravica ako ľavica. Skôr si však myslí, že skončí mimo politiky.
Karol Džupa
V politike končí, chce sa venovať lekárskej praxi.
Ján Mikolaj
Nie je rozhodnutý, či bude opäť kandidovať vo voľbách. Pomáha SNS pripravovať jej volebný program.
Miroslav Abelovský
Zatiaľ ho vraj neoslovila žiadna politická strana. "Aj keby ma oslovili, mal by som obrovský problém s rodinou. Je proti tomu, aby som bol ďalej v politike." Jedno percento si však necháva ako možnosť, že v politike by zostal, inak bude pôsobiť ako advokát.
Ján Gabriel
Povedal, že sa "treba pozrieť aj na iné stránky života" ako len na politiku. Bude sa asi venovať podnikaniu.
Miroslav Maxon, Eva Antošová, Rudolf Žiak, Igor Pinkava
Spolupracujú s Hnutím za demokraciu. Zatiaľ je otázne, v akej podobe pôjde HZD do volieb a či zostanú v politike.
Exposlanci SDKÚ:
Ivan Šimko
Založil si vlastnú stranu Misia 21. Ponúka víziu ľudovej pravice, v prieskumoch sa zatiaľ strana nepresadila.
Zuzana Martináková, Peter Bódy, Ľubica Navrátilová, Jozef Hurban
Sú členmi Slobodného fóra, ktoré má šancu uspieť vo voľbách.
Alexej Ivanko
Istý čas bol v SF, ale zo strany vystúpil. Jeho ďalšie politické ambície nie sú známe.
Exposlanci ANO
Iveta Henzélyová
Povedala, že v budúcom volebnom období určite v politike nezostane. Pred vstupom do politiky bola riaditeľkou strednej školy úžitkového výtvarníctva.
Branislav Opaterný
Je podpredsedom SF, v politike zostáva.
Róbert Nemcsics
Nevie, čo bude neskôr, lebo politika je "turbulentná".
Exposlanci KSS
Herman Arvay
Politickým stranám sa vnucovať nebude, ale nevylúčil, že by v politike aj zostal. (Teraz je členom Lintnerovho klubu.)
Ivan Hopta
Založil si vlastnú stranu Úsvit. Je však nepravdepodobné, že by bola vo voľbách úspešná.
Nezaradení poslanci ANO
Pavol Rusko, Beáta Brestenská, Eva Černá
Sú ďalej členmi ANO, ale vlastný klub nemajú. Súčasné preferencie nedávajú ANO šancu na vstup do parlamentu.
Klub ANO
Má 10 členov, ale ani jeden nie je členom ANO. Zostal mu však oficiálny názov zo začiatku volebného obdobia. Po rozkole v ANO získali v klube väčšinu odporcovia šéfa strany Pavla Ruska, ktorý potom aj so svojimi prívrženkyňami z klubu odišiel. Klub ANO sa v médiách uvádza aj ako Lintnerov klub. (sp)