é voľby. Približne 170 ľudí bolo pri atentátoch zranených.
Asi 53 mŕtvych a 52 zranených si vo štvrtok vyžiadal bombový atentát, ktorý otriasol mestom Karbala. Útok vykonal samovrah opásaný ôsmimi kilogramami výbušnín a niekoľkými ručnými granátmi. Vyhodil sa do vzduchu na pešej zóne plnej ľudí medzi dvoma svätyňami posvätného šiitskeho mesta. Medzi obeťami boli podľa polície aj pútnici z Iránu.
Rovnako vo štvrtok zabil najmenej 67 ľudí a 105 zranil ďalší samovražedný útočník, ktorý odpálil na svojom tele nálož v meste Ramádí. Urobil tak pri náborovej stanici polície, kde čakalo približne tisíc uchádzačov o prácu. Mesto leží zhruba 110 kilometrov západne od Bagdadu v sunnitskej provincii Anbar, ktorá je takmer každodenne dejiskom útokov proti americkým a irackým vládnym silám.
K veľkému samovražednému útoku prišlo aj v stredu počas šiitskeho pohrebu v meste Mukadíja pri Bákube. Atentátnik tam zabil najmenej 36 ľudí a 40 ich zranil.
Násilie pokračuje v čase, keď niektorí predstavitelia sunnitskej menšiny spochybňujú výsledky volieb. Podľa predbežných výsledkov v nich jasne zvíťazila koalícia náboženských strán väčšinových šiitov. Konečné výsledky by mali byť známe do troch dní.
Tri bombové atentáty hlásili vo štvrtok aj z Bagdadu. Podľa ministerstva vnútra si vyžiadali dvoch mŕtvych a troch zranených. Auto naplnené trhavinami vybuchlo v blízkosti nemocnice v centre hlavného mesta, s ďalším vrazil samovrah do policajnej hliadky.
Päť amerických vojakov prišlo vo štvrtok o život pri výbuchu nastraženej výbušniny neďaleko Bagdadu. Ich vojenský konvoj mieril do Karbaly. Ďalší šiesti príslušníci americkej armády zahynuli pri útokoch v mestách Nadžaf, Fallúdža a Ramádí.
Pre Irak je to jeden z najkrvavejších týždňov od americkej invázie v marci roku 2003.
Nádeje niektorých irackých politikov, že by sa začiatok roka 2006 mohol stať pre Irak pokojnejším obdobím, sa nesplnili. Po posledných útokoch je málo pravdepodobná aj skorá redukcia počtu amerických vojakov v krajine.
(čtk, reuters)