Nápis euro na spoločnej minci Lotyši nechcú. FOTO - TASR/AP |
Problému sa na tohtotýždňovom zasadnutí venoval aj vládny kabinet a jednomyseľne schválil, že používať sa bude iba lotyšský názov. Ministri sa tak postavili proti rozhodnutiu európskych lídrov z polovice 90. rokov, podľa ktorého sa vo všetkých európskych zmluvách a oficiálnych textoch bude používať slovo euro. Jedinou výnimkou je iba Grécko, ktoré používa cyriliku.
"Je neprijateľné, že nám vnucujú písanie eura. Je to kultúrna a lingvistická záležitosť, do ktorej by únia nemala zasahovať. Nemá na to žiadny právny základ," povedal pre SME riaditeľ Centra pre preklady a terminológiu v Rige Maris Baltins.
Európska centrálna banka však lotyšské nároky odmieta. Jej šéf Jean-Claude Trichet ešte v septembri vyhlásil, že považuje za úplne prirodzené, že všetky štáty eurozóny budú používať jednotný názov. Lotyši však nemienia ustúpiť. "Nie je to žiadny vrtoch, ale dôležitá otázka, ktorá ohrozuje základné hodnoty EÚ, ako sú rovnosť a identita," argumentovala po zasadnutí vlády ministerka školstva Ina Druviete. Lotyšská vláda odhodlane vyhlásila, že ak si nepresadí svoje, pôjde bojovať až na Európsky súdny dvor v Luxemburgu.
V oduševnenom boji hrá svoje aj národná hrdosť. Lotyšský jazyk trpel desaťročia pod nadvládou Moskvy. Dnes hovoria takmer dva milióny ľudí lotyšsky a akékoľvek zmeny v jazyku preto vyvolávajú pozornosť. Štruktúra jazyka je veľmi stará, neprešla radikálnymi zmenami na rozdiel od ostatných indoeurópskych jazykov, ktoré sa navzájom ovplyvňovali a menili.
Lotyšov by mohli podporiť aj ďalší nováčikovia v únii. Varovný prst dvíhajú Malťania, ktorí chcú jednotnú menu písať ewro. Litovčania a Maďari urobili menší kompromis - doma budú používať vlastné názvy, v oficiálnych textoch zase jednotný názor euro. Euro by malo vystriedať lotyšský lat v roku 2008.