Odchyt sliepok v Dogubejazite, odkiaľ pochádza rodina, ktorej tretie dieťa včera zomrelo. FOTO - ČTK/AP |
ANKARA, ŽENEVA - Dvaja súrodenci zomreli na vtáčiu chrípku včera a vo štvrtok na východe Turecka. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) boli pravdepodobne nakazení vírusom H5N1 rovnako ako ich brat, ktorý zomrel v nedeľu. Diagnózu musia potvrdiť ďalšie laboratórne testy.
Miesta, kde veterinári zachytili ohniská vtáčej chrípky, pripomínajú scény z katastrofických filmov. Odborníci v skafandroch vybíjajú hydinu s pomocou armády. Strach zo šírenia nákazy je na vidieku obrovský.
Smrteľný vírus H5N1 sa stále viac približuje k Európe. Traja súrodenci z odľahlej poľnohospodárskej oblasti pri hranici s Arménskom by boli prvými ľudskými obeťami mimo juhovýchodnej Ázie. Od roku 2003 tam vtáčej chrípke podľahlo viac než 70 osôb. Nebezpečný vírus H5N1 vzbudzuje obavy, že zmutuje a vyvolá pandémiu s miliónmi obetí na životoch.
Rodina troch mŕtvych súrodencov pochádza z dediny Dogubejazit, kde chovala hydinu. Keď sa v noci vonku ochladilo, kurence si zobrali domov. Zvieratá napriek tomu ochoreli, a tak sa ich rozhodli podrezať a zjesť. Odborníci sú presvedčení, že tepelná úprava mäsa vírus vtáčej chrípky ničí. Podľa agentúry AP sa deti dostali do kontaktu s hlavami zabitých kureniec, vraj sa s nimi hrali.
S kašľom a krvácaním v krku potom previezli všetky deti do nemocnice v meste Van. Tam je teraz s rovnakými príznakmi ešte ich šesťročný brat, jeho stav sa však zlepšil. Vo štvrtok zomrelo 15-ročné dievča, včera podľahla jej 11-ročná sestra. Rodičia sú úplne zdraví.
Primár nemocnice vo Vane Hüseyin Avni Sahin pre tureckú CNN povedal, že u 26 ľudí s podozrivými príznakmi klinika robí testy na prítomnosť vírusu H5N1. "Pätnásť z nich leží v posteli, stav troch je vážny. Väčšina pacientov sú deti," povedal Sahin.
Lekári chorým podávajú liek Tamiflu, ktorý považujú za jediný prostriedok účinný proti vtáčej chrípke. Väčšina hospitalizovaných vo Vane sú z tej istej dediny ako mŕtvi súrodenci. Turecko dovedna hlási päť ohnísk nákazy.
Podľa úradov bolo doteraz zabitých 3500 kusov hydiny v Dogubejazite, dovedna by to malo byť okolo 5-tisíc zvierat. "Potom, ako zomreli deti, sa každý bojí. Všetci sa zbavujeme našich sliepok a kureniec a nikto sa neodváži jesť ich mäso," povedala miestna trhovkyňa. Podľa veterinárov sa niektoré rodiny zdráhajú zbaviť všetkej hydiny a snažia sa ju skrývať.
Do Turecka už dorazil tím expertov WHO a na žiadosť Ankary tam Európska komisia poslala veterinárnych odborníkov. "Neočakávame, že chorobou sa nakazí väčší počet ľudí. Nepredvídame pandémiu v Turecku alebo niečo podobné, avšak ľuďom, ktorí žijú v kontakte s hydinou, hrozí zvýšené riziko," povedal minister zdravotníctva Recep Akdag.
Turecké veterinárne úrady sa domnievajú, že pôvodcom vírusu sú sťahovavé vtáky z Kaukazu, hniezdiace v prírodnej rezervácii pri jazere Manyas.
(mch, reuters, čtk)