Pod návalom snehu sa zrútila aj strecha telocvične v Rakovej. FOTO PRE SME - IVETA HAŽÍKOVÁ |
BRATISLAVA, TURZOVKA - Kysučania majú pocit, že štát na nich pri snehovej kalamite zabudol. Niektorí ľudia boli od začiatku sneženia minulý štvrtok odrezaní od sveta, ešte včera tisíc ľudí na Kysuciach mohlo chodiť zo svojich domov iba pešo. Primátor Turzovky Miroslav Rejda tvrdí, že pomohla až medializácia a zásah premiéra týždeň po začiatku kalamity, dovtedy si zasypané dediny všímal málokto.
Šéfka Obvodného úradu v Čadci odmieta kritiku, že štát zabudol na Kysuce, lebo od začiatku pomáhala pri kalamite hasičská brigáda so strojmi a "kde sme ich mohli použiť, maximálne sme ich využili". Pripúšťa, že v polovici tohto týždňa sa zlepšil prísun strojov, ale "my pracujeme v rámci našich možností od začiatku naplno, hneď sme vyhlásili mimoriadnu situáciu".
Podľa Rejdu štát podceňuje, že veľa ľudí na Kysuciach žije v horských klimatických podmienkach a Kysuce majú rovnaké peniaze na údržbu ciest ako dediny na juhu Slovenska. "Je to nezmyselné. Zlý je systém, civilná ochrana nemá toľko techniky, akoby sme tu na severe potrebovali. Fréza prišla napríklad z Trnavy, ale u nás frézu nemáme. To by ma zaujímalo, čo v Trnave frézuje, keď problémy so snehom máme stále tu. Nemáme základnú výbavu," hovorí Rejda.
Podľa neho dediny a mestá na Kysuciach vlastnými mechanizmami a peniazmi nezvládajú kalamity. V Turzovke mali vyčlenených na zimnú údržbu tristotisíc, minuli ich za týždeň kalamity.
"Padali stromy, nebola elektrina, začali padať strechy. Civilná ochrana vyhlásila mimoriadny stav už 29. decembra, lenže nepomáhala hneď obciam. Sprejazdňovala štátne cesty," hovorí. Čistením frekventovaných štátnych ciest tlačili stroje sneh do menších odbočiek, uličiek, nakoniec bola nezjadzná veľká časť regiónu. Popri cestách boli poldruhametrové, niekde dvojmetrové záveje a mantinely. Keď sneh odhŕňajú v úzkych uliciach dedín a miest, padá naspäť. Obertová hovorí, že vo štvrtok nastúpilo do roboty na Kysuciach v rámci aktivačných prác dvesto nezamestnaných. Nepáči sa jej, že stroje na odstraňovanie kalamít sú staré, poruchové a je ich málo.
"Všetci sme však pracovali, ako sa dalo, neskôr prišli posily z Trnavy, mechanizmy poskytla správa ciest aj Národná diaľničná spoločnosť," hovorí. (rf)