PRAHA - Česká štátom kontrolovaná pivovarnícka spoločnosť Budvar vyhrala vo Fínsku obchodný spor o ochrannú známku "Budweiser Budvar". Podľa informácií spoločnosti fínsky najvyšší súd zamietol žalobu amerického pivovaru Anheuser-Busch, ktorý si taktiež túto značku nárokuje a český pivovar v krajine zažaloval ešte v roku 1996.
Rozhodnutie najvyššieho súdu je konečné a nemožno sa voči nemu odvolať. Budvar dodal, že aj napriek neistote okolo súdneho sporu s najväčšou americkou pivovarníckou spoločnosťou zvýšil v minulom roku vývoz piva do Fínska o 30 percent. Česká spoločnosť očakáva, že v krátkej budúcnosti by sa Fínsko mohlo zaradiť medzi jej desať najvýznamnejších odberateľov.
Český a americký pivovar vedú v súčasnosti viac než 40 súdnych sporov a 70 správnych konaní na patentových úradoch. V minulom roku Budvar uspel napríklad v krajinách Beneluxu, kým Maďarsko dalo za pravdu Američanom.
Telefónica pohlcuje britského operátora O2
Španielska telekomunikačná spoločnosť Telefónica získala súhlas od akcionárov britského mobilného operátora O2 na prevzatie celkovo 62,72 percenta jeho akcií. Španielsky dominantný operátor ďalej uviedol, že v utorok zrušil podmienku platnosti svojej ponuky na prevzatie operátora O2, podľa ktorej mohla ponuka pôvodne nadobudnúť platnosť len v prípade, ak akcionári O2 uvoľnia minimálne 90 percent akcií. Telefónica ďalej oznámila, že približne päť percent akcií O2 kúpila na akciovom trhu.
Telefónica podala ponuku na prevzatie operátora O2 v októbri. Ponuka vo výške dvoch britských libier (GBP) na akciu ohodnocuje firmu O2 na 18 mld. GBP. Akcionári O2 majú čas akceptovať ponuku do 10. januára, kedy zároveň skončí obdobie, počas ktorého môže navrhovanú akvizíciu skúmať Európska komisia.
Spoločnosť Telefónica je druhým najväčším európskym telekomunikačným operátorom podľa trhovej kapitalizácie.
Alston svoje lodenice predal Nórom
Lodenice Chantiers de l'Atlantique vo francúzskom Saint-Nazaire, v ktorých bola postavená najväčšia dopravná loď sveta Queen Mary 2, prechádzajú do nórskych rúk. Nórska spoločnosť Aker Yards zaplatila za 75 percent ich akcií francúzskej skupine Alstom 50 miliónov eur (asi 1,5 miliardy korún).
Zvyšok akcií chce Alstom predať do roku 2010. Alstom tiež sľúbil, že 350 miliónov eur vloží do spoločného podniku s Nórmi. Francúzska spoločnosť sa tak zbavuje odvetvia, ktoré je pre ňu stratové, a naďalej sa mieni sústrediť len na energetiku a dopravu. Vyrába napríklad rýchlovlaky TGV. Správa o predaji lodeníc zvýšila kurz ich akcií na parížskej burze skoro o sedem percent.
V Saint-Nazaire vzbudili správy znepokojenie, pretože v lodeniciach pracuje 3000 miestnych ľudí a mesto je od podniku závislé. Šéf nórskej spoločnosti Karl Erik Kjelstad na tlačovej konferencii v Paríži povedal, že operácia nebude mať na zamestnanosť priamy vplyv.
Hodnota Samsungu je vyše 100 miliárd USD
Trhová hodnota kórejskej spoločnosti Samsung Electronics sa po prvý raz v histórii zvýšila nad 100 miliárd dolárov. Postaral sa o to rast ceny ich akcií a vyšší kurz juhokórejského wonu k doláru. Samsung je najväčšou firmou v Kórei.
Akcie Samsungu v stredu na burze v Soule spevneli asi o 4,5 percenta a hodnota podniku sa tak vyšplhala zhruba na 102 miliárd dolárov. Samsung je prvou firmou v Kórei, ktorej trhová hodnota vzrástla tak vysoko a je asi dvakrát väčšia než jej japonský konkurent Sony, ktorého aktuálna hodnota je asi 41 miliárd dolárov.
Prekročením hranice 100 miliárd dolárov sa Samsung zaradí medzi najväčšie firmy na ázijskom kontinente. Pred ňou stále zostáva niekoľko známych mien, napríklad japonská automobilka Toyota Motor. Jej hodnota sa aktuálne pohybuje na úrovni 190 miliárd dolárov.
Samsung je najväčším výrobcom pamäťových čipov na svete a jedným z významných výrobcov mobilných telefónov.
OMV ukončil akvizíciu čerpacích staníc Aral v ČR
Rakúska ropná a plynárenská spoločnosť OMV ukončila akvizíciu čerpacích staníc Aral v Českej republike. Kúpou 70 čerpacích staníc Aral od britskej ropnej firmy BP posilnila svoju pozíciu najväčšieho ropného a plynárenského koncernu v regióne strednej Európy. OMV zvýšila počet staníc v ČR na 216, jej trhový podiel v krajine vzrástol na 20 percent. Na akvizíciu čerpacích staníc Aral rakúska spoločnosť vynaložila 258,3 milióna eur, pričom v roku 2004 dosiahla celkový obrat v ČR 747,4 miliónov eur.
O kúpe siete čerpacích staníc Aral informovala OMV ešte v októbri, akvizíciu 21. decembra schválila Európska komisia.
Aral, ktorý patrí do skupiny BP, odchádza z trhu predaja pohonných hmôt v ČR po tom, ako začiatkom roku 2003 predal svoje siete čerpacích staníc na Slovensku a v Maďarsku práve spoločnosti OMV. Aral plánuje naďalej pôsobiť na českom trhu v oblasti predaja mazív a olejov svojej značky.
(Text a foto - sita, reuters, čtk)