Je tu rok 2006, nazrel som teda do nového japonského kalendára. Je v ňom vyznačených štrnásť štátnych sviatkov: 1. január - Nový rok. 9. január (vždy druhý januárový pondelok) - Deň plnoletosti. Oslavujú ho tí, ktorí v predošlom roku dovŕšili magickú dvadsiatku. 11. február - Deň vzniku Japonska. 21. marec (alebo 20. marec) - Deň jarnej rovnodennosti. Týždeň, keď chodia príbuzní na hroby svojich predkov a blízkych. 29. apríl - Deň zelene. Narodeniny niekdajšieho cisára Hirohita, ktorého éra sa volala Showa, a toto meno sa stalo jeho posmrtným menom (cisár Showa). Mal rád prírodu, stromy, rastliny. V roku 2007 bude Deň zelene premenovaný na Deň Showa a Deň zelene budeme oslavovať 4. mája. 3. máj - Deň ústavy. 5. máj - Deň detí. Vzdanie úcty detským osobnostiam a oslava ich šťastia. 17. júl (tretí pondelok v júli) - Deň mora. Poďakovanie moru, ktoré obklopuje Japonsko. 18. september (tretí pondelok v septembri) - Deň úcty k starším. 23. september (alebo 24. september) - Deň jesennej rovnodennosti. Najbližší opäť chodia na hroby. 9. október (druhý pondelok v októbri) - Deň športových hier. Spomienka na október 1964, keď boli otvorené Olympijské hry v Tokiu. 3. november - Deň kultúry. Propagovanie kultúry, umenia a výskumu. V tento deň oceňujú umelcov za ich skvelé počiny. 23. november - Sviatok práce. 23. december - Cisárove narodeniny.
Zrejme ste nepredpokladali, že Japonsko, krajina s imidžom tvrdej pracovnej morálky, má toľko sviatkov, keď sa v úradoch a vo firmách nepracuje. Štrnásť štátnych sviatkov je pomerne veľa, a to som ešte nezarátal dni, keď si mnohí podľa starého dobrého zvyku berú napríklad novoročnú dovolenku, obyčajne od 29. decembra do 3. januára, z čoho je iba 1. január štátnym sviatkom.
Na Slovensku boli ľudia teraz smutní, pretože vianočné a novoročné sviatky pripadli na nedele. Takáto "nehoda" sa v Japonsku stať nemôže. Ak vyjde sviatok na nedeľu, nasledujúci pondelok je automaticky voľným dňom. Myslím, že podobný systém majú v USA. Navyše, mnohé sviatky sú fixované na pondelok v mesiaci. Toto je takzvaný "systém šťastného pondelka", ktorý zaviedlo Japonsko v roku 2000. Cieľom je poskytnúť ľuďom predĺžený víkend, a zároveň predísť tomu, aby sviatok vpadol do stredu pracovného týždňa.
Japonci majú teda dosť štátnych sviatkov, ale vedzte, že mnohí oddychujú iba vďaka nim. Japonci si neradi berú dovolenku. Mentalita nedovoľuje ľuďom opustiť prácu na dlho, keď iní robia. Ale keď majú voľno všetci, lebo je sviatok, užívajú si ho bez výčitiek svedomia. Niektorí však radi využívajú na prácu nedeľné popoludnie, keď nie je vo firme rušno. Hovoria - nikto ma nenaháňa, pracujem efektívnejšie a môžem aj relaxovať, kedy potrebujem. Rozumiem tomu, aj ja som bol jedným z nich.
Keď majú jedni voľno, pre druhých je to šanca na skvelý biznis. V Japonsku teraz televízia vysielala reklamy obchodov, ktoré sa predbiehajú v tom, že sú otvorené nonstop aj počas sviatočných novoročných dní. Obchody si v kvalite služieb zákazníkom poriadne konkurujú. Či sa vám to páči, alebo nie, toto je osud kapitalistických krajín. Aj Slovensko bude také, prinajmenšom Bratislava sa už týmto smerom uberá.
Na Nový rok som telefonoval priateľovi do Japonska. Povzdychol si, že sa mu pomaly končí veľké novoročné voľno, ale už sa teší na "zlatý týždeň", ako nazývame v Japonsku obdobie na prelome apríla a mája, keď po sebe nasleduje veľa sviatkov. Nakoniec podotkol: "Aký som len lenivý!" A ja na to: "Vôbec nie. Si úplne normálny človek."
Autor: MASAHIKO