BRATISLAVA - Voliči Dzurindovej SDKÚ dôverujú nielen koaličným KDH a SMK, ale aj opozičnému Slobodnému fóru, ktoré založi-
li politici po svojom odchode
z SDKÚ. Naopak, voliči Martinákovej SF výraznou väčšinou uprednostňujú Ficov Smer, zistil prieskum Inštitútu pre verejné otázky.
Poslanec SDKÚ Roman Vavrík hovorí, že ich voliči "nemajú žiadne krvavé oči" voči SF a ak to neplatí aj naopak, môžu za to postoje politických elít SF. Hovorí, že by si napriek tomu vedel spoluprácu so SF predstaviť, aj keď má pochybnosti o jej stredopravej orientácii.
Predsedníčka SF Zuzana Martináková povedala, že jej strana je vnímaná tak, že dokáže spolupracovať so širokým politickým spektrom. Sama sa najkritickejšie vymedzuje najmä voči SDKÚ, ale nemyslí si, že by zmena jej postoja ovplyvnila voličov. Martinákovú "nemätie", že prívrženci SF dôverujú najviac Smeru, lebo prieskum nehovorí o tom, "s kým musíme spolupracovať".
Politológ Grigorij Mesežnikov
si odmietavý postoj voličov SF
k SDKÚ vysvetľuje "bolestivým vnímaním" odchodu skupiny okolo Ivana Šimka a Zuzany Martinákovej. Voliči SDKÚ podľa neho vnímajú SF z programového hľadiska ako príbuzného partnera.
Z opozície majú voliči HZDS najbližšie k Smeru, opačne to neplatí. Poslanec HZDS Viliam Soboňa povedal, že aj on sa prikláňa k spolupráci so Smerom. "Odporúčam orgánom HZDS, aby sa riadili tak, ako to hovorí naša základňa," povedal.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová zase povedala, že je "úplne v poriadku", že voliči Smeru nemajú bližšie k HZDS, ale k SF. "Naši voliči cítia SF ako prirodzeného partnera do budúcnosti."
Prieskum taktiež ukázal, že len 14 percent voličov HZDS sa zaradilo k pravici. HZDS sa pritom označuje za ľudovú stranu a snaží sa dostať do medzinárodných štruktúr konzervatívnych strán. Podľa Mesežnikova sú takéto snahy HZDS skôr účelové. "Medzi voličmi HZDS je prevaha ľudí so sociálno-paternalistickým vnímaním reality. Sú to ľudia, ktorí pociťovali reformy ako stratu a skôr inklinujú k podpore ľavicových strán".
V priemere za celé Slovensko až 41 percentov voličov sa zaraďuje k politickému stredu, 25 percent k ľavici a k pravici 14 percent. Z vládnych strán sa k pravici hlási najviac voličov SDKÚ - 48, u KDH je to 37 a SMK 28 percent. (sp)
Do akej miery dôverujú voliči iným stranám
Voliči SDKÚ - Najviac dôverujú KDH (50 percent), potom SMK (48), SF (47), najmenej KSS (7), HZDS (11), Smeru (21)
Voliči KDH - Najviac SDKÚ (46), SF (33) SMK (30), najmenej KSS (3), HZDS (7), Smeru (16)
Voliči SMK - Najviac KDH (47), SDKÚ (42), SF (33), najmenej SNS (2), HZDS (3)
Voliči SF - Najviac Smeru (71), SNS (25), najmenej HZDS (16), KDH (18), SDKÚ (20)
Voliči Smeru - Najviac SF (45), SNS (35), KSS (25), najmenej SDKÚ (12), KDH (14), SMK (17)
Voliči HZDS - Najviac Smeru (49), KSS (47), SNS (42), najmenej SDKÚ (5), SMK (5), KDH (26)
Voliči KSS - Najviac Smeru (61), SF (32), najmenej SDKÚ (2), KDH (11)
Voliči SNS - Najviac Smeru (59), SF (36), najmenej SDKÚ (7), SMK (11)
Poznámka: Údaje sú v percentách.
(Zdroj: prieskum IVO, zber údajov agentúra Focus)