Ondrej Šedivý podpisom protokolu schválil zabitie Richarda Schlenza na hranici s Rakúskom v roku 1967. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Zásadnou novinkou by bolo, že návrhy na udelenie ocenení by nepripravovali ministerstvá, ale komisia "nezávislých a uznávaných odborníkov". Návrhy by dala vláde a tá potom prezidentovi. Cieľom má byť, aby vyznamenania nedostávali ľudia s pochybnou minulosťou.
Naposledy dostal Kríž M. R. Štefánika III. triedy vojnový hrdina Ondrej Šedivý. Vyznamenal sa v bojoch proti nacistom, ale v rokoch 1962 až 1971 velil pohraničnej brigáde, na ktorej úseku tragicky zahynulo pri pokuse o útek na Západ niekoľko ľudí. Šedivý tvrdí, že jeho vojaci si iba plnili povinnosti. S vpádom sovietskych vojsk v auguste 1968 nesúhlasil a z armády ho preto neskôr prepustili.
Prezidentov hovorca Marek Trubač hovorí, že zriadením nezávislej komisie by sa predišlo "pochybnostiam o vyznamenaných". Myšlienku víta aj poslanec Smeru Dušan Čaplovič. "Takáto komisia by mala vzniknúť, teraz na to rezorty pozerajú príliš jednostranne," povedal. Vie si predstaviť, že by komisia fungovala podobne ako Rada STV či rozhlasová rada.
Tomáš Galbavý z SDKÚ nie je presvedčený, že by sa mal systém udeľovania vyznamenaní meniť. "Ako poznám politikov, bude sa súperiť, komu prináleží vymenovať ľudí do tejto komisie." Ministerstvám, ktoré teraz návrhy na vyznamenanie zbierajú a pripravujú odporúča, aby radšej využívali možnosti na preverenie kandidátov, ktoré majú aj dnes. "Máme Ústav pamäti národa, historické archívy a podľa tohto by pokojne mohli postupovať."
Aj pracovníci Ústavu pamäti národa sú presvedčení, že stačilo, keby sa ich niekto z vlády alebo kancelárie prezidenta spýtal a informácie o Šedivom mohol dostať.
Obe inštitúcie majú v správnej rade ústavu svojho zástupcu.
Trubač tvrdí, že ak niekto mal pochybnosti, mal sám poskytnúť prezidentovi svoje poznatky ešte pred vyznamenávaním. Mená kandidátov boli známe necelý mesiac predtým.
Súhrnný návrh vyznamenaní vláde predkladá vicepremiér Pál Csáky, ten odmietol Šedivého prípad komentovať. "Za návrhy sú zodpovední tí, ktorí ich predkladajú," povedal jeho hovorca Martin Urmanič. V tomto prípade je to ministerstvo obrany, na čele s ministrom Jurajom Liškom, ktoré o pôsobení vyznamenaného na hraniciach údajne nevedelo.