Samospráva Jarovníc získala na výstavbu bytového domu pre Rómov podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Celkové náklady predstavovali 11 miliónov korún. FOTO - TASR |
"Je to podstatne lepšie, ako keď sme žili v unimobunkách po ničivej povodni," priznal jeden z užívateľov nového dvojizbového bytu v trojpodlažnom objekte Jozef Červeňák. Povodeň sa prehnala osadou v roku 1998 a priniesla smrť jej 50 obyvateľom.
Červeňákovi sa páči, že okrem spálne, izby pre deti, veľkej kuchyne a predsiene, "hlavne tu máme kúpeľňu, aj záchod". Na život v unimobunke si so svojou šesťčlennou rodinou spomína už len írečitým slovom v šarištine - cerpeli (trpeli). Domáci pán sa pochválil, že si ešte rozdelil kúpeľňu a záchod na dve miestnosti, keďže deti sú už odrastenejšie.
S manželkou Máriou, ktorá neskrývala spokojnosť s novým bytom, žijú spolu 27 rokov. Len si povzdychla, aby bol dostatok práce.
Samospráva obce Jarovnice získala na výstavbu bytového domu pre Rómov, prvého svojho druhu v osade, podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Celkové náklady predstavovali 11 miliónov korún. Je v nich zarátaná aj hodnota práce Rómov, ktorý dom počas roka budovali od základov, murovali, vakovali, omietli. V dome je elektrina, ale nie je rozvod zemného plynu. Každý sa musí o zdroj tepla postarať sám.
Červeňák povedal, že oni drevo z okolitých lesov nekradnú, ale jednu fúru paliva si dovezú za 1800 korún z lesov v okolí Cemjaty. Mesačné nájomné bytu je 825 a k tomu je mesačný poplatok 1084 korún za elektrinu a za prenájom pozemku, na ktorom bytovka stojí. Pozemok bude patriť nájomcom podľa dohody po 30 rokoch. (tasr)