FOTO |
BAD REICHENHALL - Bavorské i rakúske mestečká sú v pohotovosti. Tragédia v meste Bad Reichenhall, kde sa v pondelok zrútila strecha štadióna a pochovala zrejme až pätnásť ľudí, ich vystrašila. Viaceré mestá už zatvorili miestne štadióny, haly i stanicu. V Nemecku aj Rakúsku stále sneží a meteorológovia varujú, že ťažký sneh by mohol zdolať ďalšie budovy.
Už včera popoludní zatvorila polícia hlavnú stanicu v neďalekom bavorskom Traunsteine. "Či skutočne hrozí zrútenie strechy nevieme, ale zamestnanci železnice majú pochybnosti, či to strecha vydrží," povedal pre agentúru DPA hovorca polície. Športovú halu medzitým zatvorili v meste Regen a statici preverujú aj dva štadióny v meste Rosenheim. Dovtedy sú oba pre verejnosť uzatvorené.
Rovnako sa rozhodlo aj neďaleké rakúske mesto Salzburg, kde vytrvalo sneží. Úrady zatvorili všetky haly s plochou strechou, ktoré by mohli byť rizikové: štadióny, telocvične aj autobusovú vozovňu. Rakúske úrady to podľa agentúry APA nariadili všetkým mestám. Klziská, športové haly, výstaviská, či supermarkety musia skontrolovať odborníci. Nikto nechce riskovať tragédiu, akú prežíva Bad Reichenhall.
Zúfalí záchranári sa tam aj včera snažili vytiahnuť z trosiek štadióna živých či mŕtvych. Jedenásť obetí potvrdili, ďalšie štyri osoby boli nezvestné. Nádej, že sú ešte nažive, bola malá. Záchranné práce navyše komplikovali nestabilné zvyšné časti budovy a husté sneženie. Na mieste tragédie sa včera okrem šokovaných občanov mesta objavili aj politici. Bavorský premiér Edmund Stoiber sa pomodlil za všetky obete a sľúbil finančnú pomoc. Z Berlína vyjadrila pozostalým sústrasť kancelárka Angela Merkelová.
Nemci nie sú na podobné tragédie zvyknutí. V minulosti sa už síce zrútili strechy niekoľkých budov, spôsobili však väčšinou len materiálne škody. Príčinou navyše nebol sneh, ale zanedbané stavbárske práce.
Správy o takýchto nešťastiach prichádzali doteraz skôr z Ruska. Tam sa v decembri minulého roku zrútila pod návalom snehu strecha moskovskej väznice a zabila troch ľudí. Najväčšiu tragédiu zažila Moskva vo februári 2004, keď sneh zboril strechu luxusného vodného parku Transvaal a pochoval 30 ľudí, vrátane detí, ktoré sa v tom čase kúpali v detskom bazéne. (mim)
Obraz, ktorý sa po tragédii naskytol záchranárom a obyvateľom mesta Bad Reichenhall, bol zdrvujúci. Zo štadióna ostali len trosky. Za obete sa sem prišiel pomodliť aj bavorský premiér Edmund Stoiber (vpravo). FOTO - REUTERS, ČTK/AP |