ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP |
Rusko-ukrajinský spor o dodávky zemného plynu prebudil Nemecko zo sladkého energetického sna do tvrdej strategicko-mocenskej reality. Komentár denníka Süddeutsche Zeitung konštatuje, že "Rusko nepovažuje zemný plyn za obchodný tovar, ale ho chápe ako náhradu za rakety". V poznámke novín Frankfurter Allgemeine Zeitung sa píše, že zemný plyn je "surovinou, ktorá slúži ako revolver".
Nikolaus Piper v komentári denníka Süddeutsche Zeitung zdôrazňuje, že v Nemecku dominovali debatám o energetickej politike dlhé roky iba dva aspekty: cena a ochrana životného prostredia. Je však najvyšší čas, aby politika a verejnosť zobrali na vedomie aj tretí, rozhodujúci aspekt: dlhodobú bezpečnosť zásobovania energiou. Piper navrhuje, aby sa v celom nemeckom energetickom sektore zvýšila súťaživosť.
Zasadzuje sa za väčšiu cenovú konkurenciu jednotlivých firiem pri dodávkach zemného plynu a elektrického prúdu do domácností, ako aj za väčšiu konkurenciu pri dodávkach energie zo zahraničia. Nemecko by malo mať čo najviac energetických dodávateľov z čo najviac svetových regiónov.
V úvodníku novín Frankfurter Allgemeine Zeitung konštatuje Nikolaus Busse, že Nemci a západní Európania konali v minulosti krátkozrako, keď sa dostali do čoraz väčšej energetickej závislosti od Ruska. Orientovali sa pritom podľa nesprávneho predpokladu, že štáty, ťažiace ropu a zemný plyn, majú sami záujem predať svoje suroviny, čím nedôjde k zásobovacím krízam. Najväčším nebezpečenstvom pre Západ nebude preto nedostatok zemného plynu a ropy, ale ich koncentrácia v rukách niekoľkých málo politicky nanajvýš nevierohodných štátov. "Kto je kto" najdôležitejších exportérov ropy a zemného plynu sa číta ako zoznam ohnísk medzinárodného napätia. Aj Busse prízvukuje extrémnu naliehavosť diverzifikovať dodávky energie do Nemecka.
Na okraji rusko-ukrajinského konfliktu o zemný plyn vypukol v nemeckej veľkej koalícii sociálnych a kresťanských demokratov spor o atómovú energiu. Konzervatívny minister hospodárstva Michael Glos vyhlásil, že vláda musí prehodnotiť rozhodnutie predchádzajúceho ľavicového kabinetu SPD a Zelených dlhodobo odstaviť nemecké jadrové reaktory.
Konzervatívna ministerka pre vedu a výskum Annette Schawanová sa takisto vyslovila za ďalšie využívanie atómovej energie. Podpredseda spolkovej poslaneckej frakcie SPD Ulrich Kerber povedal, že jeho strana naďalej pevne stojí za rozhodnutím dlhodobo sa zriecť využívania jadrových reaktorov. Vyslovil sa za zvýšenú podporu obnoviteľných energií a dôslednejšie opatrenia na úsporu energie.