Priznanie k dani z nehnuteľností nemusia podať tí, ktorí tak urobili minulý rok a nezmenila sa výmera ich pozemku či domu. Priznanie musia podať tí, ktorí v minulom roku, kúpili byt, dom či pozemok. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Do 31. januára treba podať priznanie k dani z nehnuteľností, teda z pozemkov, zo stavieb alebo z bytov. Netýka sa to ľudí, ktorí priznanie podali vlani, ak sa nezmenili "skutočnosti rozhodujúce na vyrubenie dane". "Daň im bude vyrubená, tak ako v roku 2005," povedala Pojedincová.
Otáľať s priznaním dane úradníci neodporúčajú. Spracovanie priznaní a príprava platobných výmerov je totiž náročná na čas i prácu, takže koncom mesiaca úradníci budú mať veľa práce. Na nové daňové pracovisko bratislavského magistrátu v pondelok dopoludnia prišlo 70 Bratislavčanov.
Do 31. januára treba zaplatiť aj niektoré iné miestne dane - daň za psa, dane za predajné automaty a za nevýherné hracie prístroje. Samozrejme, ak psa alebo prístroje obec zdanila.
Čakať na nejaký prípis často nemá zmysel. Každá zo spomenutých daní je podľa zákona splatná bez vyrubenia. "To znamená, že mesto neposiela platobné výmery, ani poštové poukážky," povedala hovorkyňa primátora Popradu Zuzana Pojedincová. Napríklad daň za psa podľa nej každý majiteľ musí osobne zaplatiť v pokladni mestského úradu.
V Lučenci postupujú inak. Vedúca daňového oddelenia mestského úradu Mária Móricová povedala, že poštovú poukážku posielajú mimomestským daňovníkom a na požiadanie aj tým v meste.
Aj ak si niekto chce po prvý raz nárokovať úľavu či oslobodenie od dane z nehnuteľností, priznanie podať musí. Keďže zväčša ide o ľudí s obmedzeným prístupom k informáciám, ako sú dôchodcovia či ťažko zdravotne postihnutí, niekde im to pripomenú.
Mesto Prievidza písomne oslovilo ľudí nad 70 rokov, ktorí si v predošlom roku nárok na oslobodenie neuplatnili, aby lehotu v roku 2006 nezmeškali, povedala vedúca daňového odboru mesta Ľudmila Richterová.
O dani z nehnuteľností
Kto priznanie k dani z nehnuteľností podal vlani (2005), to tento rok musí urobiť len vtedy, ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane. Teda ak sa napríklad pri výstavbe zmenila výmera pozemku, niečo sa k domu pristavalo a podobne.
Za "zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane" sa nepovažujú:
zmena sadzieb dane, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku, zmena oslobodenia od dane alebo zmena daňovej úľavy, zmena vekovej hranice občanov a uplynutie lehôt na oslobodenie od dane. Kým vlani bolo treba priznanie podať do 28. februára, tento rok už do 31. januára.
Oslobodenie od dane alebo jej zníženie je v rukách obce (mesta), takže to, čo platí v jednej obci, v susednej nemusí. Napríklad v Prievidzi sú od dane oslobodené stavby na bývanie a byty občanov nad 70 rokov a občanov v hmotnej núdzi, ak slúžia na ich trvalé bývanie; za garáže v nebytových priestoroch zasa ľudia starší ako 62 rokov a ťažko zdravotne postihnutí zaplatia o 40 percent nižšiu daň. V Poprade držitelia preukazu ZŤP majú na rodinné domy, byty, garáže a nebytové priestory využívané ako garáže 50-percentnú daňovú úľavu.
V zásade daň treba zaplatiť do 15 dní od doručenia platobného výmeru, aj to si však obce upravili. Napríklad v Lučenci sa to bude dať urobiť v troch splátkach - do 31. mája, 31. júla a do 30. septembra, v Ilave v štyroch - druhú bude treba splatiť do 30. júna a štvrtú do 30. novembra.
Ako a kde sa dá zistiť, akú daň treba platiť
Výšku miestnych daní, ako aj podmienky zdaňovania, určuje obec všeobecne záväzným nariadením. Čo treba zaplatiť sa dá zistiť na obecnom (miestnom, mestskom) úrade, respektíve z vývesnej tabule obce (mesta).
Ak má obec internetovú stránku (mestá ju zväčša majú), informácie budú pravdepodobne aj na nej. Získať ich možno aj z obecných (mestských) novín, rozhlasu alebo televízie. (joč)