Blair sa v dokumente objavuje aj s hrnčekom, s ktorým sa tak často objavuje na verejnosti. FOTO - REUTERS |
Tony Blair na oficiálnej webovej stránke Downing street ponúka "exkluzívny pohľad do premiérovho pracovného života". Trvá 3 minúty a 30 sekúnd a zachytáva Blaira ako si s chlapcami kope loptu, stretáva sa so svetovými štátnikmi, odpovedá v parlamente počas hodiny otázok, vedie pracovné schôdzky.
"Neexistuje typický deň, všetky dni sa líšia," zdôveruje sa v dynamickom klipe, v ktorom rýchla strihačova ruka strieda pracovné zábery premiéra s jeho spoveďou. Oblečený je v bielej košeli s červenou kravatou.
Pre záujemcov o úrad premiéra (určite šéf konzervatívcov David Cameron a Blairov labouristický nástupca Gordon Brown) to môže byť zaujímavé. Nie preto, že by získali skutočnú predstavu, aké to je, byť predsedom vlády. Skôr je to lekcia, ako sa dobre predať, čo je činnosť, v ktorej Blair tradične vyniká.
Čo ho motivovalo zverejniť nie príliš objavný dokument? Oficiálna verzia tlačového úradu znie, že najčastejšie kladenou otázkou na webovej stránke úradu vlády je: "Aké je to byť predsedom vlády?" Blair preto filmárom umožnil, aby nakrúcali, nech si ľudia spravia predstavu.
Čo však chcel Blair krátkou ukážkou naozaj povedať? Naporúdzi je odpoveď, že reaguje na šikovnú mediálnu ofenzívu nového lídra konzervatívcov Davida Camerona. Po sérii jeho nudných predchodcov je Cameron ako zjavenie. Dokázal zaujať aj obyčajných Britov, ktorí zväčša politike veľa nedajú a vo voľbách od roku 1997 uprednostňovali labouristov.
"Viesť opozíciu vás dostatočne nepripraví na ťažkosti spojené s postom premiéra. Je to úplne iný typ stresu, výzvy, tlaku," hovorí Blair v zjavnej narážke na mladého Camerona. (Nemá ani 40 rokov, v parlamente je len od roku 2001.) "Hodiny sú veľmi (dlhá pauza) dlhé." Potom nasleduje záber na Downing street, kde vietor preháňa lístie pred vchodom a v premiérovej pracovni svieti svetlo. Nikdy vraj nerátal, koľko hodín v týždni pracuje a sprisahanecky prezrádza, že je to asi veľa, čo je v rozpore so zákonom. Akoby Cameronovi odkazoval: "Tak čo, chlapče, myslíš, že by si to zvládol?" Novinka na webovej stránke možno nie je len reakciou na Cameronov razantný nástup. Mohla by byť aj súčasťou ústupovej stratégie Blaira. Začiatkom akéhosi bilancovania predtým, ako sa rozlúči. Malým pomníčkom.
Do ďalších volieb nebude kandidovať a teraz sa už len špekuluje, kedy sa z Gordona Browna stane jednotka. Doteraz bol akousi večnou dvojkou Tonyho Blaira, jeho dvojčaťom i najväčším rivalom. A Brownovo krídlo v Labouristickej strane verí, že možno už na rok sa dočkajú a zachmúrene pôsobiaci Škót Brown preberie žezlo.
MAREK CHORVATOVIČ