Jukos predá akcie Transpetrolu pravdepodobne spoločnosti Russnefť. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Akcie slovenského ropného prepravcu Transpetrol zmenia majiteľa zrejme už v najbližších mesiacoch a ich cena bude vyššia ako 74 miliónov dolárov, za ktoré ich bývalá vláda predala Jukosu. Menšinový 49-percentný balík pravdepodobne poputuje do rúk jednej z najrýchlejšie rastúcich energetických firiem v Rusku - Russnefť.
Samotná dcérska firma Jukosu, Yukos Finance, ktorá momentálne tieto akcie spravuje, očakáva, že by sa predaj mohol uzavrieť za šesť až osem mesiacov. Ako potvrdila hovorkyňa Jukosu Claire Davidsonová, všetky kroky bude spoločnosť priebežne konzultovať so slovenskou vládou. "O cene za akcie a podmienkach hovoriť nebudeme," uzatvára hovorkyňa.
Podľa hovorcu ministra hospodárstva Róberta Beňa je teraz na ťahu Jukos. Ten by už 16. januára mal rozhodnúť, či návrh Russneftu príjme. Obe strany by potom ešte mali hľadať banku, ktorá bude pri obchode radiť. Minister Jirko Malchárek je pritom presvedčený, že by Russnefť mohol byť pre svoje čoraz lepšie výsledky, dané aj podporou Kremľa, dobrým partnerom.
Očakávané zvýšenie ceny akcií Transpetrolu vysvetľuje odborník na plynárenstvo Peter Baláž predovšetkým rastom cien ropy. "Cena ropy, od ktorej závisia ceny za jej prepravu, a teda aj príjmy Transpetrolu, je dnes úplne inde ako v čase predaja. Oproti vtedajším 27 dolárom za barel (159 litrov, pozn. red.) sa dnes ropa predáva za viac ako 60 dolárov." Znamená to, že by Jukos akcie Transpetrolu mohol predať zhruba za 250 miliónov dolárov.
Podľa Baláža však pre ruské koncerny nie je čoraz väčšia ekonomická výkonnosť Transpetrolu prioritným motívom na kúpu. Dôležitejšia je jeho dlhodobá strategická perspektíva. Od ropovodu Družba je totiž de facto závislý celý stredoeurópsky región. V prípade, že by v prípadnej kríze Rusi Európe zatvorili kohútiky, vybudovanie nových ciest by bolo viac ako problematické.
Ak však Kremeľ získa kontrolu nad Transpetrolom, mohol by podľa Baláža ruský prezident pritlačiť aj na "neposlušných" domácich oligarchov, a to aj tým, že by im napríklad zdvihol tranzitné poplatky. "Nie je však celkom jasné, či takto chce Kremeľ manipulovať s oligarchami, alebo oligarchovia s Putinom, ktorý má po skončení politickej kariéry ambície v energetickom sektore," dodal.
Kontrola nad ropovodom môže znamenať aj to, že Rusko bude môcť brániť dovozu ropy na európske trhy z Kaspickej oblasti.
Autor: Juraj Danielis