Riadiace centrum plynovej kompresorovej stanice vo Veľkých Kapušanoch. SPP potvrdil, že plynu prišlo na Slovensko včera o 30 percent menej, ako malo. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR |
Spor medzi Ruskom a Ukrajinou pocítili aj v jednej z najväčších kompresorových staníc na svete vo Veľkých Kapušanoch na východnom Slovensku. Dodávky plynu včera klesli približne o tridsať percent. Tri výkonné letecké motory Rolls-Royce, ktoré poháňajú turbíny, včera dočasne odstavili.
"O množstve dodaného plynu nerozhodujeme my. Sme technici, našou jedinou povinnosťou je prepraviť to, čo k nám príde," hovorí oblastný šéf podporných služieb Divízie Tranzit SPP Štefan Bodnár.
"Ukrajinci sú dobrí. Chcú byť v NATO a Európskej únii, ale ruský plyn by chceli za pár kopejok. Na dvoch stoličkách sa nedá sedieť. Nech sa pozrú, aké sú ceny plynu na burze v Amsterdame," hovorí jeden zo zamestnancov. Všetci však veria, že spor sa do niekoľkých dní vyrieši a stanica opäť pôjde na plný výkon. "Nevyhovuje to nikomu. Ani Rusom, ani Ukrajincom, ani Európe."
Všetok ruský plyn, ktorý k nám prúdi potrubím s priemerom 1,4 metra cez Ukrajinu a od nás k odberateľom na Západe, prechádza cez Kapušany. Tu sa filtruje a pod tlakom posiela do ďalších staníc. Na Slovensku sú ešte tri - v Jablonove nad Turňou, Veľkých Zlievcach a Ivanke pri Nitre. Každý deň sa eviduje, koľko plynu a v akej kvalite k nám príde. Protokol podpisujú zástupcovia ruskej a slovenskej strany.
Stanica je vlastne veľkou fabrikou na zhruba dvadsiatich hektároch. Nad i pod zemou je tam približne 340 kilometrov potrubí a zamestnáva 206 ľudí. Prvý plyn z Ruska ňou prešiel v roku 1972.
Najnovšie do Veľkých Kapušian chodia novinári z celej Európy, záujem je obrovský. V mestečku so zhruba desaťtisíc obyvateľmi sa však okrem pracovníkov kompresorovej stanice situáciou okolo plynu zaoberá len málokto.
MIKULÁŠ JESENSKÝ