Jerry Britton, správca metodistického kostola v kalifornskom meste Vacaville, si prezerá zaplavený inetriér chrámu. FOTO - SITA/AP |
SAN FRANCISCO - Nepriazeň počasia skomplikovala počas víkendu príchod nového roka v mnohých európskych aj zámorských krajinách. Kým európske štáty trápilo sneženie, lavíny a s tým spojené dopravné problémy, Austrália zápasila s letnými horúčavami a každoročnými požiarmi.
Severnú Kaliforniu zasiahla v sobotu silná búrka s následnými záplavami a zosuvmi pôdy. Miestne rieky nestačili zachytávať dažďovú vodu a vyliali sa z korýt. Evakuovať museli najmenej štyritisíc ľudí.
Včera si nepriaznivé počasie vyžiadalo prvú obeť. Eukalyptový strom, ktorý podomlela voda, zavalil okolo prechádzajúceho muža, informovala o tom agentúra AP.
Meteorológovia predpovedajú, že lejaky by mali pokračovať aj dnes, situácia sa má ešte zhoršiť. Pre záplavy a zosuvy pôdy už úrady uzavreli v severnej Kalifornii väčšinu ciest, od okresu Sonoma až po hranice s Nevadou. Najsilnejšie zrážky zaznamenali v sobotu v oblasti Napa Valley severne od San Francisca. Za 30 hodín tam spadlo až 23 centimetrov vody.
V meste St. Helena, ktoré je srdcom Napa Valley, stúpla hladina rieky Napa o rekordných 6,5 metra nad obvyklú úroveň. Neďaleká rieka Russian sa zdvihla až o viac ako osem metrov.
Úrady varovali ľudí, ktorí v blízkosti týchto dvoch tokov žijú, aby sa z bezpečnostných dôvodov presunuli do vyššie položených oblastí. Mnohých museli odvážať záchranári na člnoch, v niektorých prípadoch dokonca na vrtuľníkoch.
Prívaly vody nespôsobili problémy iba cestnej doprave. Mokré pristávacie dráhy a zlá viditeľnosť spôsobili niekoľkohodinové meškania prichádzajúcich aj odchádzajúcich letov na medzinárodnom letisku v San Franciscu. Dnes by mali prudké dažde zasiahnuť aj južnú Kaliforniu. Podľa meteorológov sa dajú záplavy očakávať aj v častiach okresov Santa Barbara, Ventura a Los Angeles, ktoré v septembri zničili rozsiahle požiare. (čtk, tasr, ma)