Kto sa bude chcieť dohodnúť, nebude musieť pred súd. FOTO - TASR |
Doteraz musel súd prejednávať takmer každý prípad, od 1. januára bude stačiť, ak potvrdí dohodu obvineného s prokurátorom. Ministerstvo spravodlivosti si od tohto ustanovenia nového Trestného poriadku sľubuje výrazné odbremenenie súdov. Viac práce čaká na prokurátorov.
Advokát Ján Gereg je presvedčený, že klienti budú ochotní sa dohodnúť, a hovorí, že ide o vynikajúci inštitút. "Najmä v menších a menej závažných trestných veciach k dohodám bude dochádzať," tvrdí. Pripúšťa, že motiváciou pre potenciálnych páchateľov bude šanca, že dostanú nižší trest, ale najmä urýchlenie konania.
Gereg predpokladá, že dohoda sa uplatní najmä pri prečinoch. Po novom je to menej závažný druh trestného činu spáchaný z nedbanlivosti alebo úmyselný skutok, za ktorý súdy môžu udeliť najviac päť rokov väzenia. Do tejto kategórie, napríklad, spadajú dopravné nehody, s výnimkou tých, pri ktorých došlo k usmrteniu ľudí pod vplyvom alkoholu. Gereg je presvedčený, že to súdom pomôže, pretože doteraz museli prejednávať "každú drobnosť".
Zástupca riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry Jozef Čentéš očakáva viac práce pre svojich kolegov, ale na druhej strane, ak sa tento inštitút uplatní, "prokurátor by už nemusel ísť s obžalobou na súd, ale vec by skončila mimo hlavného pojednávania".
Ak si prokurátori inštitút osvoja, čo by malo trvať niekoľko mesiacov, na súd môžu chodiť len s ťažšími prípadmi. Generálna prokuratúra pripravuje pokyn, ktorý jej ľuďom podrobnejšie určí podmienky, ako pri dohodách postupovať. (rp)
Ako sa možno dohodnúť na treste
* ak výsledky vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania dostatočne nasvedčujú, že bol spáchaný skutok a páchateľom je obvinený, ktorý sa k nemu priznal, uznal vinu, a dôkazy svedčia, že hovorí pravdu, môže prokurátor začať konanie o vine a treste,
* ak došlo k dohode o vine a treste, ale nie o náhrade škody, prokurátor podá na súd návrh na schválenie dohody v tomto rozsahu a navrhne mu, aby poškodeného odkázal s nárokom na náhradu škody na občianske súdne konanie alebo iné konanie,
* ak v rámci konania obvinený uzná vinu, ale nedohodne sa na treste, prokurátor podá obžalobu na súd, kde bude klasické pojednávanie,
* ak obvinený uzná vinu len čiastočne, podá prokurátor obžalobu, v ktorej uvedie obvineným priznaný skutok, a posúdením viny a trestu v tej časti skutku, ktorý obvinený nepriznal, rozhodne súd,
* návrh dohody podpíše na znak súhlasu prokurátor, obvinený, obhajca a poškodený. Tento návrh pošle prokurátor na schválenie súdu.