ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Už v roku 2005 prijala vláda dva zákony, ktoré mali zjednodušiť aj osvojenie, a to zákon o rodine a o sociálno-právnej ochrane. Náhradní rodičia by však privítali, keby sa proces osvojovania ešte spružnil. Dnes je podľa šéfa združenia Návrat Mareka Roháčka odosobnený, postavený na administratíve.
V minulosti žiadatelia o dieťa, ktorí uspeli v psychologickej príprave, dostali povolenie, s ktorým mohli navštíviť detské domovy. Dnes vedú úrady sociálnych vecí s krajskou pôsobnosťou zoznamy žiadateľov i detí, a ak je v zozname "vhodné" dieťa, až potom povolia žiadateľovi, aby ho navštívil. Úrady pritom pracujú najmä so zoznamom žiadateľov a detí zo svojho regiónu, Roháček navyše hovorí, že úradníci majú často o deťoch len informácie na papieri a inak ich nepoznajú. Od septembra platí, že ak úrad nesprostredkuje kontakt dieťaťu so žiadateľom do dvoch mesiacov, požiada o pomoc iné úrady. Lehotu "možno skrátiť, ak je to v záujme dieťaťa".
Ministerstvo práce sa bráni, že úrady sa predovšetkým "usilujú hľadať náhradnú rodinu v čo najbližšom okolí a prirodzenom prostredí dieťaťa, teda najmä medzi rodinou či známymi z regiónu".
Problém je i to, že ak si chce náhradný rodič zobrať dieťa do pestúnskej starostlivosti, môže mu ho zveriť iba súd, a ten má na to lehotu do troch mesiacov. Pôvodne sa uvažovalo, že toto právo budú mať aj úradníci, ale Ústavný súd rozhodol, že to nie je v súlade s právami dieťaťa. "Dieťa oberáme o tri mesiace pobytu v rodine," hovorí Roháček. V niektorých prípadoch podľa neho súdy rozhodujú aj dlhšie.
Daniela Baranová, šéfka Národnej asociácie sudkýň, oponuje, že ak sú všetky podmienky splnené, nepozná sudcu, ktorý by chcel robiť problémy. "Aj my sa tešíme, ak dieťa nájde rodinu."
Niekedy sa náhradní rodičia s úradmi dohodnú, a dieťa do rodiny príde ešte pred rozhodnutím súdu, rodičia však vtedy nemajú nárok na nijaké príspevky.
Roháček oceňuje lepšie rozdelenie príspevkov pre náhradných rodičov, ich zvýšenie však považuje len za "reálnu valorizáciu, ktorá sa doteraz nediala".
V roku 2005 dostali náhradní rodičia aj šancu čerpať rodičovskú dovolenku, a to až do šiestich rokov dieťaťa. Kto si osvojí staršie dieťa, nemá šancu s ním zostať doma a poberať rodičovský príspevok. Obmedzené možnosti majú aj pri čerpaní materskej dovolenky. Počas materskej má rodič nárok na polovicu svojho platu, pri rodičovskej dovolenke len na príspevok 4230 korún. Náhradný rodič má nárok na materskú najdlhšie do ôsmich mesiacov dieťaťa.
(haj)
Príspevky pre náhradných rodičov
Od januára 2006 začína platiť nový zákon o príspevkoch na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa, ktorý zavádza či zvyšuje nasledujúce príspevky:
* Jednorazový príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti: 8 840 korún (doteraz 5 840 až 7 650 korún, podľa veku).
* Jednorazový príspevok pri zániku náhradnej starostlivosti: 22 100 korún (doteraz: 7 650 korún)
* Opakovaný príspevok dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti: 3 320 korún (resp. rozdiel medzi touto sumou a príjmom dieťaťa, čo je napríklad výživné či sirotský dôchodok), doteraz 2 340 až 3 070 podľa veku dieťaťa.
* Opakovaný príspevok náhradnému rodičovi: 4 230 korún mesačne, za každé ďalšie dieťa, ak ide o súrodencov 1 000 korún.
* Zvýšenie opakovaného príspevku náhradnému rodičovi: o 3000 korún mesačne, ak sa rodičia rozhodnú zobrať do starostlivosti súrodencov.
* Osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi: 1 740 korún mesačne, ak zoberú zdravotne postihnuté dieťa.