Zdroj:NBS |
BRATISLAVA - Slovenská koruna zažila počas tohtoročného obchodovania voči euru výraznejšie výkyvy oboma smermi. Najprv sa postupne posilnila na historické maximum, následne sa trend obrátil a koruna padla na najslabšie úrovne roku. V druhom polroku sa jej kurz stabilizoval na vyšších hladinách. Budúci rok analytici a bankoví díleri predpokladajú ďalšie posilnenie koruny.
Prvý štvrťrok mena začala na 38,70 koruny za euro a postupne utvorila historické maximum. Potom sa však trend obrátil a koruna sa prepadla. V druhom polroku bola mena stabilnejšia. Ovplyvnili ju pozitívne správy o vývoji domácej ekonomiky, ktoré však tlmil negatívny vývoj niektorých okolitých mien. December koruna končí so zhruba 2,2-percentným ziskom na 37,85 koruny za euro.
Zisky domácej meny sa v prvých tohtoročných mesiacoch snažila obmedziť centrálna banka (NBS) intervenciami, ale posilňovanie sa jej podarilo zastaviť iba krátkodobo. "Intervencie poháňali hráčov, ktorí kupovali koruny, povedal díler bankového domu HVB Marián Šulko. Spevňovanie sa zastavilo až na rekordnej úrovni 37,51 koruny za euro začiatkom marca.
Národná banka pri operáciách na devízovom trhu nakúpila počas prvého štvrťroka devízy zhruba za tri miliardy eur. NBS v boji proti posilňovaniu tiež odmietala stiahnuť z trhu prebytočné peniaze a znížila tiež úrokové sadzby.
Trend na trhu sa v polovici marca obrátil potom, čo investori začali s výpredajom stredoeurópskych mien. Odlev zahraničných hráčov korunu posunul nad 39 korún za euro. Koncom apríla slovenskej mene intervencii pomohla centrálna banka.
V ďalšom období bol kurz koruny podľa analytikov stabilnejší, koruna kopírovala hlavne vývoj na okolitých trhoch. Najvýraznejší vplyv na menu mali poľský zlotý a maďarský forint. Počas letných mesiacov bolo obchodovanie nervóznejšie pre domácu politickú krízu.
V jeseni síce korunu podporili údaje o hrubom domácom produkte, ale neistý vývoj v politike posilňovanie brzdil. Menej opäť pomohla zásahom na trhu NBS. Až do polovice novembra sa koruna obchodovala okolo 39 korún za euro.
Po zverejnení priaznivých čísiel o raste domácej ekonomiky a príchode nových investorov do regiónov mena nastúpila trend spevňovania. Pod hranicu 38 koruny za euro sa dostala koncom minulého mesiaca, keď reagovala na prekvapivý vstup krajiny do systému zmenných kurzov ERM-2. Posledný mesiac v roku sa mena drží medzi 37,70 až 37,90 koruny za euro.
V roku 2006 analytici predpokladajú ďalšie posilnenie koruny, budúci rok by sa koruna mohla uzavrieť podľa ich priemerného odhadu na 36,60 koruny za euro. Zároveň však upozorňujú na negatívne faktory. "V druhom štvrťroku môže viac mien v regióne negatívne pociťovať odlev kapitálu do zahraničia vo forme výplaty dividend, v treťom štvrťroku obchodovanie so slovenskou menou pocíti nervozitu v súvislosti s blížiacimi sa septembrovými parlamentnými voľbami," uviedla v komentári Tatra banka.
V poslednom štvrťroku sa podľa banky trhy viac sústredia na priaznivé ukazovatele slovenskej ekonomiky, čo podporí kurz koruny. (čtk)
Vývoj kurzu koruny a eura za rok 2005