Rakúšania chcú počas predsedníctva zlepšiť náladu Európanov možno aj tradičnými pudingovými pampúchmi, ktoré novoročným koledníkom rozdával prezident Heinz Fischer. FOTO - REUTERS
Keď Rakúsko preberalo predsedníctvo v únii prvýkrát, bolo jej členom tri roky. Oslavy v lete 1998 trvali osem hodín a historickú premiéru oslavovali Rakúšania s nadšením. Hoci vstup do únie už nepodporovalo 66 percent ako pri referende, väčšina z nich verila inštitúciám únie a členstvo krajiny vnímala pozitívne.
Včera prebrala Viedeň predsedníctvo druhýkrát. Členom je jedenásť rokov a zjednotenej Európe verí v alpskej krajine už len menšina. Podľa prieskumu rozhlasovej stanice ORF má až 77 percent negatívny názor na fungovanie únie a sedem z desiatich Rakúšanov tvrdí, že vstupom viac stratili, ako získali.
Možno práve Rakúsko je tá správna krajina, ktorá by mohla "obnoviť dôveru" občanov v úniu, znie leitmotív jej predsedníctva. O náladách obyčajných ľudí si viedenskí politici nemôžu robiť ilúzie a mohli by preto nájsť liek na to, ako európsku skepsu zastaviť. Ak sa to podarí v krajine, ktorá je momentálne na chvoste najpesimistickejších Európanov, mohlo by to zabrať v únii ako takej.
Výhodou Rakúšanov je, že Briti dosiahli dohodu o európskom rozpočte na roky 2007 až 2013, čím sa mierne oslabil imidž Európy, ktorá sa nedokáže na ničom dohodnúť. Viedeň ešte musí rozpočet pretlačiť cez europarlament, ktorý sa vyhráža, že ho neschváli. Hoci na taký extrémny krok zrejme nepristúpi, svoj súhlas pravdepodobne podmieni dodatočnými požiadavkami.
Žiadne zázraky sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch čakať nedajú. Rakúšania zdedili problém euroústavy. V júni uplynie rok, ktorý si únia dala na premýšľania, čo s ústavou po odmietnutí dvoch zakladajúcich krajín únie - Francúzsko a Holandsko. Sama ministerka zahraničných vecí Ursula Plassniková varovala v decembri pred prílišnými očakávaniami. Úspech bude, ak sa únia vôbec dohodne, ako by mohla ďalej postupovať.
Tichá bitka sa bude viesť aj o osud ďalšieho rozširovania únie. Prvý signál padne už na jar, keď eurokomisia zverejní posudky na Bulharov a Rumunov. Tí by mali do únie vstúpiť už v januári budúceho roka, ale ak komisia naznačí, že nie sú pripravení, môžu sa stať prvými obeťami krízy únie, momentálne negatívne naladenej proti prijímaniu ďalších krajín.
Náladu v nových členských krajinách určite nezlepší májové rozhodnutie predĺžiť prechodné obdobie pre voľný pohyb pracovných síl o ďalšie tri roky. Iný verdikt sa od Rakúska a Nemecka, ktoré sedemročný zákaz presadili, očakávať nedá.
Rakúske predsedníctvo sa bude snažiť zlepšiť náladu Európanov. Neurobí však nič, čo by popudilo jeho vlastných ľudí. Na jeseň totiž čakajú vládu kancelára Wolfganga Schüssela parlamentné voľby.
(mim)
Čo na Rakúšanov čaká
eurorozpočet
- decembrovú dohodu členských krajín musí schváliť kriticky naladený europarlament euroústava
- v júni uplynie rok pauzy, ktorý si únia dala na premýšľanie po dvoch neúspešných referendách v Holandsku a vo Francúzsku lisabonská stratégia
- europarlament bude vo februári hlasovať o smernici o liberalizácii služieb, v marci bude summit venovaný len reformám v únii
prijatie Bulharska a Rumunska
- po jarnom posudku eurokomisie sa bude rozhodovať, či vstúpia podľa plánu 1. januára 2007, alebo sa ich vstup o rok odloží
Balkán
- je to rakúska priorita, v marci bude summit EÚ - Balkán, riešiť sa bude osud Kosova, zbližovanie so Srbskom a Čiernou Horou a vstupné rozhovory s Chorvátskom (mim)