vzťahov medzi politikmi ľavice.
SDSS už zrejme nezostala ani nádej. Stratila ju ohlásením vzniku strany Petra Weissa SDA.
SOP má ponuku od SDĽ získať miesta na kandidátke. Pavol Hamžík optimisticky tvrdí, že strana nezavrhla ani možnosť ísť do volieb samostatne. Ak by však prijala miesto na kandidátke inej strany „nebude to len záchrana pár ľudí, ale bude to mať aj programové dôvody“. Na otázku, či je aktuálna aj dohoda s HZDS, Hamžík odpovedal: „Chápem to ako jemné vnucovanie jednej možnosti, ktorá zatiaľ nebola diskutovaná.“
DS sa ešte môže usilovať o koalíciu s SDKÚ alebo so stranou ANO. Prípadne by mohla prijať miesta na volebnej kandidátke týchto strán. Líder DS Ľudovít Kaník o zámere, ako by mala ísť DS do volieb, SME povedal: „Je predčasné hovoriť o tom, či bude tak, alebo tak. A či bude tak, alebo tak je nám v zásade jedno, pretože my sa na voľbách zúčastníme a sme rozhodnutí v nich uspieť v rámci našich možností.“ Podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková povedala, že jej strana sa bude snažiť o čo najširšiu spoluprácu pravicových strán a keby k nej nedošlo, „bude sa uvažovať o všetkých iných variantoch“.
OKS označuje za najbližších partnerov SMK a KDH. Predseda OKS Peter Tatár očakáva rozhodnutie, ako pôjde strana do volieb, v máji. Politológ G. Mesežnikov sa domnieva, že podľa profilácie KDH v poslednom období by pre politikov OKS bolo „náročné“ ísť na kandidátku KDH. Podpredseda kresťanských demokratov Vladimír Palko povedal, že jeho strana sa nezaoberá predvolebnými koalíciami a „ani priberaním niekoho na kandidačnú listinu. OKS by mala staviť na trpezlivosť a pracovitosť a nepozerať iba na horizont volieb v tomto roku“.
LDÚ môže nanajvýš pomýšľať na to, že dostane ponuku získať miesto na kandidátke silnejšej pravicovej strany. Predseda LDÚ Ján Budaj povedal, že o konkrétnej forme, v akej sa strana zúčastní na voľbách, je predčasné hovoriť. Za pravdepodobné považuje, že on osobne miesto na kandidátke inej strany neprijme.
Stred sa naposledy dostal do povedomia verejnosti po oznámení, že predseda Ivan Mjartan odchádza z funkcie i zo strany. Do podpredsedníckej funkcie sa už nevrátil ani niekdajší predseda Ústavného súdu Milan Čič. Je poradcom Tomáša Weisa, ktorý je poverený vedením strany. Weis hovorí, že „hľadáme niekoho, s kým by sa dal náš volebný program zladiť“. (sp)