Poslední ukrajinskí vojaci, ktorí slúžili v rámci medzinárodnej koalície v Iraku, včera dorazili domov do Lvova. Ukrajina mala v Iraku celkovo okolo 900 vojakov, včera však ukončila ich sťahovanie. FOTO TASR/AFP |
bez plynu. "Naše kroky budú presné a rozhodné," dodal Miller.
Včera ukrajinský prezident Viktor Juščenko urobil ešte zrejme posledný pokus na zmierenie. V telegrame požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o zmrazenie cien na plyn do 10. januára 2006, aby obe strany získali čas na ďalšie rokovanie, ktorého by sa zúčastnili i nezávislí medzinárodní experti. Vedenie ruského štátneho koncernu Gazprom označilo návrh za neprijateľný. Ukrajina má údajne čas iba do 1. januára a ani o deň viac. "Teraz chcú desať dní, a potom budú chcieť ďalších desať," vyhlásil Miller.
Včera ráno síce pokračovali v Moskve rusko-ukrajinské rozhovory o cenách za plyn, ale Kyjev odvolal vedúcich svojej delegácie - ministra palív a energetiky Plačkova i šéfa spoločnosti Naftogaz Ukrajina Ovčenka, späť domov.
Potom, čo ukrajinský prezident Juščenko odmietol ponuku Vladimira Putina na kredit, ktorý by bol použitý na platenie zdraženého plynu, zdá sa, že dohoda do 1. januára dosiahnutá nebude. Ukrajina nesúhlasí s cenou 230 dolárov za tisíc kubických metrov suroviny, Rusko odmieta postupný prechod na trhové ceny.
Ukrajinské vedenie však upokojuje svojich občanov, že ochladenie vo vzťahoch s Ruskom nebude znamenať ochladenie batérií ústredného kúrenia. Ako včera vyhlásil ukrajinský premiér Jurij Jechanurov, peniaze na energiu sú, problémom sú skôr civilizované vzťahy medzi oboma krajinami. Vicepremiér Anatolij Kinach je iného názoru a tvrdí, že už pri cene 105 USD za tisíc kubíkov sa zastaví ukrajinský chemický a metalurgický priemysel.
V hre je lacnejší turkménsky plyn. Ukrajina je jeho tradičným odberateľom a teraz by chcela zvýšiť podiel turkménskeho plynu na svojom trhu. Zatiaľ Turkmenistan sľúbil dodať Kyjevu 40 miliárd kubíkov plynu v roku 2006 za cenu nižšiu než 65 dolárov za tisíc kubíkov. Moskva však Kyjev preplatila a na poslednú chvíľu sa dohodla s Turkmenistanom, že všetky prebytky jeho plynu odkúpi.
Pokiaľ Rusko dostojí svojim hrozbám, pocítia Ukrajinci nedostatok plynu už 3. januára 2006. Podľa ruského denníka Kommersant Rusko predvídavo už od leta 2005 prestalo hromadiť plyn v rezervoároch na Ukrajine.
Štvrtého januára 2006 by mala o situácii s plynom rokovať i Európska únia, ktorá sa cíti byť sporom ohrozená predovšetkým preto, že Kyjev niekoľkokrát pohrozil odoberaním suroviny z tranzitných dodávok určených Európe.
Autor: Petra Procházková pre SME