Zastavenie dodávok plynu z Ruska na Slovensko je podľa odborníkov málo pravdepodobné. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS |
Prípadné výpadky dodávok by postihli celú Európu, ale pre krajiny s diverzifikovaným odberom, akými sú Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Francúzsko by to nebola katastrofa. Slovensko, ktoré je výrazne závislé od ruského plynu, by malo problémy aj v lete, keď je slabý odber.
Bývalý šéf SPP a plynárenský odborník Arpád Demko hovorí, že hrozba zastavenia dodávok plynu na Slovensko je veľmi nízka. "Politici môžu narábať silnými slovami, ale nechce sa mi veriť, že by plynárenskí odborníci uvažovali o zatvorení kohútikov." Podľa jeho slov je dohoda s Rusmi aj v záujme Ukraincov, lebo žiadna tranzitná krajina nechce prísť o svoju povesť. "Bolo by to ohrozenie do budúcnosti, čo je nezvratný proces, lebo krajina, ktorá exportuje plyn, sa snaží obchádzať problémových tranzitérov," povedal Demko. Upozornil, že ak plynárenská spoločnosť investuje miliardy do vybudovania nového plynovodu, nikdy sa do pôvodného nedôveryhodného už nevráti. "Preto sa Ukrainci budú snažiť pristupovať k tranzitu zodpovedne," hovorí Demko.
Keby sa preprava plynu predsa len zastavila, máme podzemné zásobníky plynu na Záhorí. Plyn z nich by vydržal niekoľko týždňov, ale len na nevyhnutný chod krajiny. "Napríklad pri úplnom odstavení dovozu nevedia zo zásobníkov dopraviť na východ Slovenska toľko plynu, aby pokryli tamojšiu dennú potrebu. Museli by úplne odstaviť časť hospodárstva, plyn by bol len na kúrenie a varenie," povedal Demko.
Pri zastavení dodávok z Ruska sa plynovodom teoreticky dá privádzať plyn aj z opačnej strany, napríklad z Nemecka, kde sú obrovské zásobníky plynu vytvorené na komerčné účely. "Keď niekomu tečie do topánok, Nemci sú pripravení dodať ľubovoľné množstvo plynu," uviedol Demko.
(rf, iš)