
Zmätok na letisku v Salt Lake City. Niektorí účastníci olympijských hier museli na vybavanie čakať viac ako sedem hodín. FOTO - REUTERS
Zimný olympijský sviatok v Salt Lake City doznieval včera vo všetkých svetových médiách. Čulý ruch panoval i na letiskách. To v dejisku hier muselo zvládať najväčší nápor v dejinách. Na športovcov pri odchode z Utaha čakali rady dlhšie ako dve futbalové ihriská a v mnohých prípadoch viac ako sedemhodinové čakanie. „Našimi terminálmi prešlo viac ako 74-tisíc pasažierov,“ vyhlásila hovorkyňa miestnej správy letísk Barbara Gannová.
Ruský hnev trvá
Na včerajší návrat ruských športovcov na moskovskom letisku dohliadala bezpečnostná služba, k nepokojom však nedošlo. „Fanúšikovia naliehali na športovcov, aby priznali, že súťažili v najťažších podmienkach, ktoré im sťažovali aj intrigy Medzinárodného olympijského výboru, nespravodlivosť rozhodcov a hystéria amerických médií,“ píše spravodajská agentúra RIA.
Štvrté miesto v hodnotení krajín sa málilo aj ruskej tlači. Len šesť zlatých medailí je najhorším výsledkom krajiny od jej prvej účasti na zimnej olympiáde v roku 1956 v Cortine D‘Ampezzo. „Nemôžu za to len výkony našich reprezentantov. Šport sa čoraz viac dostáva pod diktát komercionalizácie a olympiáda v Salt Lake City bola najškandalóznejšou v dejinách. Namiesto férovosti sme sa dočkali rozhodcovských komplotov,“ tvrdí denník Sport Express.
Podľa denníka Izvestija si Američania na olympiáde vykompenzovali nedostatok sebavedomia, o ktoré ich obral teroristický útok z 11. septembra minulého roku. „Amerika tak proti sebe poštvala tisíc obyčajných ľudí. Boli to z jej strany barbarské hry,“ tvrdí denník.
Doping ruskej dvojice bežkýň Larisy Lazutinovej s Oľgou Danilovovou médiá príliš nerozpitvávajú…
Lazutinovej výrok, že sa po intenzívnych dopingových kontrolách začína cítiť ako zviera, však neostal bez odozvy. Denník Moskovskij komsomolec prináša správu, že tamojšia zoo na jej výrok reagovala po svojom. Jej menom nazvala jedného z polárnych medveďov. Ďalšieho má v pláne pomenovať podľa šéfa MOV Belgičana Roggeho, len sa vraj zatiaľ nerozhodla ktorého.
Hughesovej portrét na škatuli
Kým v Rusku silnela protiamerická nálada, Američania oslavovali svojich hrdinov. Frenetické povzbudzovanie svojich miláčikov bolo podľa denníka Washington Post celkom prirodzené: „Rovnako oslavovali svojich víťazov Austrálčania pred dvoma rokmi v Sydney a všetko bolo v poriadku. Keď tak robíme my, okamžite sa zdvihne protiamerická vlna.“
Skvele organizovaný športový sviatok trochu pokazil trpký a nervózny záver. „Napokon tam bolo všetko, čím trpí dnešná moderná spoločnosť. Vyhrážky smrťou od fanúšikov diskvalifikovaného Kórejčana v šortreku, počítačové zločiny v podobe vírusov, spochybňovanie výsledkov, nacionalistické vášne a napokon i doping, ktorý férovosti hier najviac škodí,“ dodáva denník.
Zlatí medailisti si však po návrate domov mohli užívať veľkú priazeň fanúšikov. Olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Sarah Hughesová sa vďaka bezchybnému o odvážnemu výkonu vo voľnej jazde dostala dokonca na škatuľu amerických cereálií Wheaties. Polkilové balenia cereálií s vyobrazením 16-ročnej gymnazistky z New Yorku sa podľa agentúry SITA začne predávať už na budúci mesiac. Na oranžovej škatuli, ktorú Amerika dôverne pozná, sa už pred ňou ocitla jej predchodkyňa Kristi Jamagučiová či americký hokejový tím z roku 1980. „Vyhrať zlatú olympijskú medailu bolo niečo, o čom som snívala odmalička. Mať vlastné balenie Wheaties je niečo navyše. Moje sny sa teraz stali skutočnosťou,“ komentovala správu Sarah Hughesová.
RASTISLAV HRÍBIK